Artık Amerika'da tüm eyaletler hayvanlara uygulanan şiddeti "Ağır Suç" kapsamında değerlendiriyor.
0

Yıl 2014, ve Amerika Birleşik Devletleri'nde artık hayvanlara yapılan şiddeti ağır suç olarak kabul etmeye eyalet kalmadı... Bu güzel bir haber olabilir aslında madalyonun arka yüzüne bakınca, 1804 yılında böyle bir yasayı Massachusetts kabul etmişti. Yani nerden baksanız 200 yıl önce...

1980lerin başında yavaş yavaş artan yaptırımlar ve en sonunda "Ağır Suç" kapsamı sadece South Dakota (Güney Dakota) dışında kabul edilmişti. En sonunda South Dakota bu kanunu kabul etti.

Neden South Dakota bu kadar uzun sürdü

Uzun yıllar boyunca tarım ve hayvancılık sektörünün hakim olduğu eyalet, kanunlara karşı direndi, en son 2013 yılında başlayan yaptırım baskıları sonuç verdi.

Fakat bu bölgede tarım ve hayvancılık sektörünün ne kadar güçlü olduğunu tahmin bile edemezsiniz. 2013 yılında bir çok ağır suç kapsamına alınmak istenilen dava, tarım ve hayvancılık alanları içinde olduğu gerekçesiyle reddedildi. Bunların içinde kedi ve köpek hayvanların bile işkence gördüğü iddası yer alsa bile.

Peki bu kadar sürede ne değişti?  Her iki tarafında hukuk savaşı dışında daha iyi bir çözüm bulmasını ne sağlamıştı.

"Her yıl aynı savaşı tekrar tekrar yaşamak bir süre sonra insanları yoruyor" diye bir açıklama gelmişti. Ve South Dakota'nın önce gelen Hayvancılık sektörünün liderleri, bu yasayı kabul etseler bile nasıl olsa oylama vardı ve tüm lobi onlara aitdi.

Tüm bu aşamalarda ve kanunun tasarlanmasında masa olmak isteyen ziraat grubu, kedi ve köpeklere asla şiddet uygulanmadığını ve kendi üretimlerinin de hayvanlara karşı bir şiddet ve işkence içermediğini iddaa etti. Ne yazık ki onların yazmadığı bir kanunun oylamada geçmesi imkansızdı.

South Dakotans Hayvan Hakları Savunucuları (SDFACT) uzun yıllar Dakota'nın çağın gerekleri olan yasaları kabul etmesi için uğraşmıştı ve Senate Bill 46 adında bir kanun tasarladılar ve yasanın senatodan geçmesini umuyorlardı ve öylede oldu..  14 Mart 2014 günü hayvan hakları savunucuları için büyük bir zafer günüydü.

Yeni Yasa Neler Sunuyor

Şu an hayvanlara karşı yapılan şiddet kabahatlar kanunu çerçevesinde. En ağır suç kapsamı 2000$ para cezası ve bir yıl hapis. Eğer yeni yasa geçerse 4000$ ve ağır suç kapsamında bir cezaevinde 2 yıl hapis cezası olarak değişecek.

Çoğu hayvansever bu kanunların yeterince ciddi ve caydırıcı olmadığını savunuyor. Aslında doğruyu söylemek gerekirse bu konuda haklılar.Kanunların kabul edilmesi bir yana yaptırımların uygulanması çok zor bir durum. Besicilik sektöründeki hayvanlara yapılan işkenceleri bu kapsamda tutmak sektöründe gücü karşısında neredeyse imkansız.

Ne olursa olsun değişimin bir yerden başlaması bizlere umut veriyor, bu makaleyi Türkiye'de ilerleyen dönemde neler olabilir diye düşünmemiz için çevirdim, Amerika şu an kendi atar damarı olan Besicilik ile bir mücadele içinde ve bu mücedaleyi takdir ediyorum, bu kadar güçlü sektörler karşısında ayakta durmak bile mucize hele ki eyalet sistemi olan bir ülkede.

South Dakota'da kazanılmış bu zafer, hayvanları hakları savunucuları için büyük bir zafer oldu.Hayvan hakları