Köpeğim neden ot yiyor
0

Köpeğinizle dışarıya çıktınızda kendisi ilk bulduğu çimenlikte kendini küçük baş bir ahır hayvanı sanıp ot yemeye mi başlıyor? Dişlerinde ya da ağzının kenarlarında çimen ya da çeşitli otların kalıntılarını mı buluyorsunuz? Belki de bu hoşunuza gitmiyor, kim bilir o çimenlikte nice köpek ya da başka hayvanlar ihtiyaçlarını gideriyor, ya da otlar ilaçlı, hiç olmadı börtü böcek vardır diyorsunuz değil mi? Fakat burada şikayet etmeden sorulması gereken soru, neden ot yeme ihtiyacı duyuyor?

Sebep şu ki, köpeğiniz diliyle tüylerini temizlerken yuttuğu tüylerden dolayı midesinde tüy yumakları oluşuyor. Yediği otlar bunların sindirimini kolay hale getiriyor ve siz de dışkısındaki tüyleri görüyorsunuz. Peki madem bu gerekli, bunu nasıl içimizin rahat edeceği, sağlıklı bir şekilde yapmasını sağlayabiliriz. Bu noktada çözüm Oripet adı verilen, aynı zamanda Kedi Çimi olarakda bulabileceğiniz bir ot. Bu otu evinizde bir saksıya dikiyorsunuz ve boyları 6,7 santime ulaştığınızda köpeğiniz sindirimini rahatlatmak adına bu otları yiyor. Bu otun yararıysa, hem zararlı maddeler barındırmaması hem de organik olması, ayrıca içinde barındırdığı vitaminler, köpeğinizin sindirim sistemine yardımcı oluyor.
Peki bu çim nereye, ne zaman ve nasıl ekiliyor? Bu çim kapalı alanda bakılacaksa yılın her zamanı ekilebilir ve ekimi oldukça kolaydır. Kedi çimi paketinin altını deliyoruz, sonrasında üst kapağı paketin altına yerleştiriyoruz, bu kadar basit. Bu noktadan sonra düzenli olarak nem oranının korunması için sulama yapmamız gerekiyor. Tohumlar 7 gün içinde çimenlenmeye başlayacaktır.


Mhmt 2014-08-06 20:22:10

Unutmayınız ki ot yeme ve kusma herne kadar normalmiş gibi görünse de altında pek çok hastalığı gizliyor olabilir.

 
Mhmt 2014-08-06 20:21:23

Genel olarak bağırsak paraziti bulunan köpeklerde de ot yeme alışkanlıkları baş gösterir, bunun nedenleri arasında kuşkusuz parazitlerin kandaki mineral maddeleri almaları önemli rol oynar.

 
Mhmt 2014-08-06 20:20:46

Uzun süre kapalı kalan yada günlük gezi ve aktivitelerini yeteri kadar yerine getiremeyen köpeklerde de ot yeme alışkanlıkları görülür.