Köpek Sahibi Olmanın Faydaları
0

Köpek sahibi olmak ciddi bir sorumluluktur ve uzun süreli bir uğraş ve bağlılık gerektirmektedir. Fakat bu zorlukların sonucunda pek çok fayda sağlacaktır.

Egzersiz Yapmak İstiyorsunuz Ama Tembellik mi Yapıyorsunuz?
Köpekler düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmak zorunda olan hayvanlardır ve eğer bir köpek sahibiyseniz onları dolaştırmanız gerekecektir. Ve bu da sizin onlarla beraber egzersiz yapmak zorunda olmanız demek. Köpeğinizi bir tür yaşam koçu ya da spor eğitmeni olarak düşünebilirsiniz, onun sayesinde tembellik yapamayacaksınız.

Hergün İş, Güç Derken Sinir Stres Küpüne mi Döndünüz?
Yorucu ve stres yüklü bir günden sonra eve geldiniz ve karşınızda sizi dört gözle bekleyen heyecanlı ve sevimli tüylü dostunuz var. Daha ne olsun, sevin onu, oynayın ve eser kalmadını sinir, stresten! Köpeğinizle oynamak, onu sevmek vücudunuzda salgılanan seratonin seviyesini arttıracaktır ve bu sayede kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Yapılan araştırmalara göre göre evcil hayvanınızın sizi rahatlatması için 15 ila 30 dakika arası bir süreye ihtiyacı var.

Ömrünüze Ömür Katar
Yapılan araştırmalara göre köpek sahibi olmak kolestrol, tansiyon ve stres seviyelerinde azalmaya neden olur. Geçirilen hastalık nöbetlerini azaltır, hatta nöbetleri önceden haber verme yetenekleri bile vardır. Bu faydalar sayesinde köpek sahiplerinin daha uzun yaşadıkları kanılanmıştır.

Facebook ve Twitter Dışında Sosyalleşmek Zor mu Geliyor?
Köpeğinizi gezdirirken diğer köpek sahipleri ve köpeğinizi sevmeye gelen insanlarla iletişim içine girersiniz. Köpekler insanlar arasındaki buzları kırmak gibi güzel bir özelliğe sahiplerdir.
Asla Yalnız Kalmazsınız
Köpekler insan evladının en iyi dostu olarak bilinirler ve köpek sahiplerinin bu hayvanları hayatlarına almalarının ilk sebeplerinden biri de budur. Onlara her zaman güvenebilirsiniz, size sonunda kadar sadıktırlar ve öyle kalacaklardır. Sizinle konuşamasalar bile duygusal halinize karşı olabilicek en doğru tepkileri vereceklerdir. Cevap veremeceğini bilseniz bile köpeğinize derdinizi anlatmak ve ondan gelecek tepkileri görmek size bir psikolog terapisi etkisi yapacaktır.

Güvende Hissetmek Onlarla Daha Kolay

Yalnız yaşıyorsunuz ve kendinizi güvende hissetmiyor musunuz? Köpekler sahip olabileceğiniz en iyi güvenlik sisteminden bile daha güvende olmanızı sağlar. Gelişmiş koku alma duyuları ve koruma iç güdüleri onları mükemmel güvenlik elemanı haline getirir. En ufak boy köpekler bile sadece havlayarak tehlikeleri uzaklaştırabilirler.

Olduğunuzdan Daha İyi Bir İnsan Olmanızı Sağlarlar

Her hangi bir hayvanın sahibi olmak büyük bir sorumluluk getirir ve onun mutluluğu ve sağlığı için uğraşıyor olmak sizi daha az bencil bir insan haline getirecektir. Aile içinde bir köpek sahibi olmak hem çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayacak hem de onlara sorumluluk, sadakat gibi duyguları öğretecektir. Köpeğiniz ile ilgilenme şekliniz, onunla geçirdiğiniz güzel zamanlar, çocuklarınıza hayvanlara karşı nasıl davranmaları gerektiğini, hayvan sevgisinin sorumluluklarını gösterecektir.

Belirtmek gerekir ki, köpek sahibi olmak muhteşem bir his olsa da, doğru köpeğe sahip olmak bu hissi maksimum seviyede yaşamak için gereklidir. Evinize ve ailenize yeni üyenizi eklemekden önce istediğiniz türün özelliklerini, içinde bulunduğunuz koşullara uyumunu ve bakımı hakkındaki detayları dikkatlice araştırmanız iyi olacaktır. Pet Shop’lar son seçeneğiniz olmalı, öncelikle çevreniz de bulunan barınakları dolaşmalı ya da sosyal medya üzerinden sahiplendirilmeye çalışılan dostlarımızı takip edin emin olun aradığınız yeni dostunuz orada bir yerde. Ona sıcak bir yuva ve mutlu bir hayat verdiğiniz için size minnettar olacaktır.