Bir kedi sahibi oldunuz ve başlangıç
1

Bir kedi sahibi oldunuz.Yapmanız gerekenleri tek tek anlatacağım.
İlk olarak kedi sahibi olduğunuz zaman onu bir veteriner hekime götürünüz."Herhangi bir hastalığı var mı?" veya "Sağlıklı mı?" öğrenmiş olursunuz.
Bununla birlikte herhangi bir sorun yoksa ilk muayaneden sonra iç,dış parazitler uygulanması uygun görülür.Ardından ona bir karne çıkarılacaktır.
Bundan sonra kedinize bir tasma almanızı tavsiye ederim.Çıngıraklı olmasını tavsiye ederim.Çünkü bir kedi "ne zaman","nerde" bilemezsiniz.
Kedinizi eve alırken malzemelerinide almalısınız.Bunlar "zorunlu veya zorunlu değildir" diye kendiniz ayırabilirsiniz.Aşağıda malzemelerle ilgili örnekleri sıralayacağım.

Kum

Birçok kedi tuvaletlerini örtmeyi sever ve bir kum tipi kazabilcekleri şeyleri severler.Buna tavsiye olarak toprak veya sokaktan kum koyarsanız.Bu olmaz.Bunlar çok kötü bir şekilde koku yapar.Bu sebebten ötürü özel kumları tercih etmelisiniz.Kumlarda birçok kişinin bildiği üzere silika kumları daha az tercih etmelisiniz.Sağlık açısından kanserojen olduğu söylenir.Topaklaşan kumlar daha sağlıklı ve az tozlu olduğu için tavsiye ediliir.Bunlar eğerki 1 kediniz varsa sürekli kum temizlenirse yaklaşık 1 aya yakın gidebilir.

Kum Kabı(Kedi Tuvalet Kabı)

Kedinizin tuvaletini yapmasını istediğiniz ve kumunu koyabileceğiniz herhangi birşey seçmelisiniz.Birçok yerde özel kum kapları satılmaktadır.Bunları tercih edebilirsiniz."Ringli" diye sınıflandırılan kedi tuvalet kapları kedinizin eşeleme ihtiyacından dolayı dışarı çıkan kumları azaltmak amaçlıdır."Kapalı kedi kapları" diye sınıflandırılan kaplar çoğunlukla dışarıda kalan pisliğin az olması ve kokuyu azaltmak için kullanılır.Fakat kapalı kedi kaplarında koku içerde kaldığı için bazı kediler alışamıyabilir.Önerim bu kaplardır.Fakat eğerki maddiyatınız yerinde değilse birçok ürünü bunun yerine kullanabilirsiniz.Mesela: Leğenler,Uzunluğu fazla olmıyan geniş kaplar gibi ve daha birçok şey vardır.

Tasma

Bir kedinin alışması gereken birşeydir.Ne kadar onu rahatsız ediyoruz hissi versede bunlar üzerinde bulunan çıngıraklar veya kimlik tüpleri gibi ürünlerle hayatımızı kolaylaştırır.Tasmaları çok sıkmamaya özen gösteriniz.Tavsiye edilen boy çoğunlukla 2 parmaktır.Siz bunu 1 parmak mesafe olarakta yapabilirsiniz.

Oyuncaklar

Kediniz evde gün boyu sıkılabilir veya enerji atmak istiyebilir.Oyuncaklar onların enerji ihtiyacını karşılar.Bunlar pek çok çeşitte vardır.Fakat dikkat etmeniz gereken ayrıntı onların boğazına kaçıcak tipten şeyler olmamasıdır.Kediler bir kapaktan veya zıplayan toptan bile oyuncak yapabilir.

Mama

Kedilerinizde a sınıfı mamaları tercih etmeye çalışın.Eğer maddi durumunuz yoksa yakın mamaları şeçiniz.Doldurma veya market mamalarını tercih etmemenizi tavsiye ederim.Bu konuda veterinerlerden birçok tavsiye ve öneri alabilirsiniz.Burda ne kadar çok açıklasamda eksiğim bulunacaktır.

Diğerleri

Ana konumuza tekrar geri dönersek.İhtiyaçları giderdikten sonra kedinizin evinizi tanımasına izin verin.Koklasın,saklansın ve koşsun mutlaka ki evinize alışıcaktır.Kum kabınız kedinizin görüceği biryerde olmalı veya ona göstermelisiniz.Kum kapları küçükken daha yeni bir kedi sahibi olduğunuzda biraz göz önünde olabilir evi tanıdıktan sonra istediğiniz yere yerleştirip, göstermeniz yeterli olucaktır.Kedi sahibi olduktan sonra önemli ayrıntı; Lütfen,Deri koltuktan vazgeçin! 

Kedilerinizin tırmalama ihtiyacı olucaktır.Mutlaka ki ne kadar sprey vb. uzaklaştırıcı ürünleriniz olsada kedinizin tırmalama içgüdüsüne yenilebilirsiniz.

Kedilerinizi okşayın ve sevgi gösterin.Mamasını kilosuna oranla vermeye özen gösterin.Eğer buna özen gösterirseniz.Bir düzen edinir ve kedinizin sağlıklı olduğundan emin olursunuz.Çoğunlukla mama kabının dolu olarak konulması insanlar için yeterlidir.Kediler istedikçe yiyen bir canlıdır.Fakat bunuda mama grafiklerinde belirtilen oranda yapın.Çok aşırı mama vermeyin.Kedinizle oynayın fakat oyunların bütün davranışlarında etkili olucağı için saldırganlaştırmayı azaltın.Kabloları ortadan kaldırın veya kedinizin boğazına kaçıcak şeyleri ortadan kaldırın.Kediler birçok şeyi oyuncak yapıp,kemirmesini severler.Kedinizi yıkıyacaksanız bunu veterinerlerin önerdiği şampuanlarla yapmaya özen gösteriniz ve söylenen aralıkla yapılmasına özen gösteriniz.Düzenli olarak aşılarını ve iç-dış parazitlerini yaptırın.Evinizi her zaman kedilere göre hazırlamayı unutmayınız.Çünkü evde daima bebek kalıcak bir canlı var.Tavsiyelerim ve yapmanız gereken önemli konular bunlar.Eğerki eksiğim varsa mutlaka ki gittiğiniz veteriner veya bir arkadaşınız size belirtir.

Okuduğunuz için teşekkürler

Kedi Bakımı Kediler