Cesar Millan’dan Köpek Sahiplerine Tüyolar
1

1. Köpekler biz insan gibi değillerdir. Biz insanları mutlu edebilecek olan her şey onları da mutlu etmek zorunda değildir. Köpeklerin istekleri basittir: düzenli egzersizler, istikrarlı bir lider(sahip) ve düzgün kazanılmış bir sevgi.

2- Köpeğinizle mutlaka hergün en az 45dakika yürüyün. Düzenli olarak yaptığınız bu egzersizler, köpeğinizin davranış sorunlarını düzeltir ve sizinle köpeğiniz arasında güçlü bir bağ kurmanızı sağlar.

3- Tutarlı olun. Köpeğinizle birlikte aynı ortamda yaşayan tüm insanların köpeğinize aynı kuralları uyguladığından emin olmalısınız.

4- Yanlış zamanlarda gösterdiğiniz tepkiler, köpeğinizin kafasının karışmasına neden olabilir. Sevginizi, köpeğinizin beslendikten sonra, egzersizden sonra ve sizin istediğiniz yönde davranışlarını değiştirip, size itaat ettikten sonra ona gösterin.

5. Köpekler dünyayı burunları, gözleri sonra da kulaklarıyla sorgularlar. Bir köpekle ilk kez karşılaştığınızda; göz teması kurmadan ve sizinle konuşmadan önce koklayarak bir güven oluşturur.

6. Köpeğinizin cinsi köpeğinizin kaderi olabilir ama sizin kaderiniz değil. Doğru bir ırkı seçmekten daha önemli birşey varsa o da yaşam tarzınıza ve enerjinize uygun enerjide bir köpek ırkı seçmektir.

7. Köpeklerin daima bir lidere ihtiyacı vardır. Yürüyüşlerde kontrolü elinizde tutarak ve diğer kuralları takip ederek ”egzersiz, disiplin, ondan sonra sevgi” kuralları içerisinde liderliğinizi gösterin.

8. Köpeğinizin koşulları kontrol etmesine izin verin. Köpeğinizin dışarı adım atmasına ve uzun bir yürüyüş için çok sıcak, çok soğuk ya da çok ıslak olup olmadığını hissetmesine izin verin. Bu sayede köpeğiniz, yürüyüşünü kısaltması gerektiğini ya da içeri girerek güvende olduğu yerde kalması gerektiğini bilecektir.

9. Köpeğinizi asla park edilmiş bir aracın içinde bırakıp bir yere gitmeyin. Gölgede olmak bir çözüm değişdir, arabanın tuttuğu ısı açık havadan çok daha fazladır. Ayrıca köpeğiniz; yoldan geçenleri görüp heyecanlanabilir ya da klostrofobiden paniğe kapılabilir.

10. Hava durumundan haberdar olun. Yaz aylarında, yürüyüşlerde yanınızda su taşıyın ve dehidratasyon belirtilerine karşı tetikte olun. Kış ayında ise soğuk havalar için yapılmış köpek botlarıyla köpeğinizi koruyun.

11. Köpekler de bizler gibi sıkılabilirler. Yakalama oyunu gibi çeviklik kazandıran ya da ödül odaklı oyunlar oynatarak itaat etmesini sağlayın ve duygusal bir bağ oluşturun.

12. Dengeli enerji. Köpekler sizin enerjinizle beslenir. Eğer siz yorgun ve bitkin olursanız, köpeğiniz de öyle olur. Her zaman sakin kalmaya çalışın ve olumlu olun!

Cesar Milan Köpek Eğitimi Köpekler