Köpeğinizin Egzersiz İhtiyacını Karşılıyor musunuz?
4

Bu yazının en başında belirtelim; bir köpeğin en önemli ihtiyaçları; düzenli egzersiz, istikrarlı bir lider ve doğru kazandırılan sevgidir.

Köpeğiniz dışarı çıkmaya başladığı günden itibaren düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır. Özellikle yavru köpekler enerji doludur. Bu enerjilerini atmaları için en iyi yol egzersizler ve küçük oyunlardır. Köpeğinize yaptıracağınız egzersizler onun evde çok daha uyumlu ve söz dinleyen bir köpek olmasını sağlar. Eğer enerjisini atamazsa bu enerjiyi evinizden ve eşyalarınızdan çıkartacaktır. Köpeğinizle yaptığınız bu yürüyüşler ve oyunlar ( topu atıp getirme oyunu) onunla aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Egzersizler sırasında ona verdiğiniz küçük eğitim seanslarıyla da liderliğinizi pekiştirebilirsiniz.

Önemli bir nokta da yürüyüşleri yemekten önce yaptırmaktır. Yemekten sonra yapılan egzersizlerde dolu bir mide, ani hareketler sonucunda bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Ayrıca köpeğinizin aç olması ödül mamasına karşı daha istekli olmasını sağlar ve eğitim seanslarınızı kolaylaştırır.

Yürüyüşler öncesinde havanın durumunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Hava soğuksa kıyafet giydirebilirisiniz. Yada çok sıcaksa egzersiz sürenizi kısa tutabilirsiniz. Her zaman yanınızda su bulundurmalısınız. Yürüyüş süreniz günlük en az 45 dk olmalı. Büyük köpeklerde bu süre çok daha uzun olabilir. Süreyi köpeğinizin egzersiz toleransına göre belirleyebilirisiniz.

Köpeğinize ayıracağınız bu zamanı, ona hayatı boyunca verebileceğiniz en büyük hediye olarak düşünebilirsiniz.

Vet. Hek. Ceren Şengüler

Köpek Eğitimi Köpek Bakımı Köpekler
Argentin0 2013-12-24 16:19:47

facebook a direkt atabiliyormuyuz bu harika yazıyı moderatör abii:)