Terk Edilen Köpeklerde Psikolojik Sorunlar
1

Terk edilmek en az bizim kadar onları da etkiliyor ! İnsanlar bakamayacakları köpekleri kesinlikle sahiplenmemeliler, özelliklede sahiplendiği ırk hakkında bilgisi olmayan bireyler bu durumlarda başı çekiyor. Örneğin, nedense apartmanda yaşamasına rağmen çoğu insan Alman Çoban Köpeği sahiplenmek istiyor, çünkü güzel,zeki ve bir o kadar karizmatik diyebiliriz bu köpeklere, peki bu köpekler evde yaşayabilirler mi? Ya da kısacası bu ırk türürünün ihtiyaçlarını birey olarak karşıyabilir miyiz?Bu zeki türün bir o kadar enerjik türün,hergün en az 1 saat yürüyerek enerjisini ve aparmanda yaşadığı stresi atmasına yardımcı olabilecek misiniz? İşte bu örnekteki gibi birçok soruyu kendimize sormalıyız, bu makaleyi yazarken en şaşırdığım durumlardan birisi birinin Alman Çoban Köpeğinin yavruyken bile dişlerinin çok keskin olmasında şikayet etmesiydi neyseki en sonunda doğru kararı alarak onu bahçesi olan birisine sahiplendirdi...

Bir diğer sorun ise, ebebeynlerin yaz tatillerinde çocuklarını mutlu etmek ve bir o kadar da onların yazın boş zamanlarını doldurması için satın aldıkları yavru köpekler, yavru köpekler sahiplendirme zincirinin tepesinde yer alıyor çünkü bir yavru köpek, sevimliliği ve karşı konulamaz cazibesi sayesinde petshopdan satın alınır, bebek bakmanın ne kadar zor olduğunu bilen ebebeyn nedense yavru köpeğe çocuğunun bakabileceğini düşünür ve en sonunda bu yavru köpek yaz tatili sonunda sokağa bırakılır. İlginç gelen şey barınağa bile bırakmaya üşenen bu insanlar nasıl oluyorda petshoplara o kadar para vererek bu köpekleri almaya üşenmiyorlar! Dediğimiz gibi zincirin en tepesindeler, bu sokaktaki eğitimsiz yavrular hem çevre için bir sorun olmaya başlıyor 20 tane yavrunun büyüyüp çiftleşerek 100 tane yavru getirdiğini düşünün, şu an Türkiye'deki rakamlar net değil ama toplamda 120.000 tane sokak köpeği olduğundan bahsediliyor.

Barınaklar aslında tüm yavru köpeklerden ve o afili köpek ırklarından daha güzel köpekleri barındırırlar, oraya gittiğiniz zaman sahiplenmek istenen köpeklerin nasıl üzerinize atlamak istediğini ne kadar seviye aç olduklarını görürsünüz ve ne kadar üzgün olduklarını... Çoğu köpek hayata küsmüş durumdadır, buna çoğu insan hala inanmamakta ama onların da bizim gibi duyguları var ve terkedilmek gerçekten onları depresyona sokmakta. Bu köpekler kıyıda köşede sessizce yatıyorlar hatta çoğu zaman yemek bile yemiyorlar.

Geçici bir heves olmamalı sahiplenmek ya da en azından bakamayağınızı anladığınız zaman onlara daha iyi bir yuva bulmalıyız, her insanın bir kapasitesi vardır, herkes için iyi bir ebebeyn diyebilir miyiz? Tabi ki hayır... Ama elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız, ıssız bir yola bir köpek bırakmak hiçbir vicdana sığamaz!

Köpekler Köpek Bakımı