Köpeklerde Havlama Sorunu
2

Özellikle apartman dairesinde yaşıyorsanız en büyük sorunlardan bir tanesi köpeklerin havlama sorunudur, çok az insan bu tür bir gürültüye tahammül edebilir. Bir köpek sahibi olarak siz evdeyken sorun yoktur fakat eve döndüğünüz an birçok şikayet duyabilirsiniz, bunun nedeni öncelikle yalnızlık duygusundan dolayı köpeğinizin havlamasıdır. Onlar oyun oynamak isterler, yalnız kalmamak isterler ya da bir takım şeylere sinirlenmiş olabilirler.

Henüz yaşadığı ortama alışmamış yavru bir köpeği, eşyaları kemirdiği için ufak bir odaya hapsetmeniz buna neden olabilir. Köpeğinizi sürekli bağlayarak kısıtlıyorsanız bu da havlamaları için bir nedendir,çünkü özgürlükleri yok denecek kadar azdır.Ayrıca araba,uçak gibi ses yapan araçlardan dolayı korkarak havlayabilirler.

Diğer önemli konulardan bir tanesi ise köpeğinizi su ve mama ihtiyacı,köpeğinizin temiz suyu olduğundan kesinlikle emin olun.Eğer ki köpeğinizi geç saatlerde besliyorsanız, daha erken saatlerce ona bir miktar mama verebilirsiniz, bunu yaparken fazla mama vermemeye dikkat edin çünkü tuvalet alışkanlığında ilk süreçde en önemli şey beslenme saatleridir.

Eğer gündüzleri evde bulunamıyor ve onu zorunlu yalnız bırakmanız gerekiyorsa, kafes ya da kulübe çözümünü deneyebilirsiniz, bunlar köpeğinize bir inn hissi verebilir, doğal içgüdülerini tatmin edip , köpeğinizin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Eğer ki tüm bu çözüm önerileri fayda sağlamadıysa, havlama önleyici tasmalar kullanabilirsiniz, ona acı çektiren tasmalardan kesinlikle kaçının, düşük düzeyde biz insanların duyamadığı ses çıkaran tasmalar hem acısız hem de sessiz bir çözüm olacaktır. Köpeğiniz bu düşük düzeydeki sesden rahatsız olup havlamayı bırakacaktır.

Köpek Eğitimi Köpekler Köpek Bakımı
Gravity 2013-12-19 18:22:25

ezan sesinde havlama yani ulumaya karşı nasıl bir çözüm bulabiliriz?