Onlar neden terkediliyor?
2

Öncelikle barınakta bulunan evcil hayvanlara karşı olan önyargıları yoketmek amacıyla bu makaleyi yayımlıyoruz, genellikle insanlarda bir hayvanın barınağa düşme hikayesinde suçlu evcil hayvan olarak görünüyor, aşağıdaki araştırma verileri bu önyargıları silmek açısından aydınlatıcı olacaktır.

Amerikada JAAWS tarafından 12 farklı barınakta evcil hayvan sahiplerinin neden evcil hayvanlarını terkettikleri yönünde anket yapıldı, sahiplerine evcil hayvanları terketme nedenleri soruldu, cevaplar aslında çok şaşırtıcı değil...

Köpekler:

1- Başka yere taşınma (7%) 2- Ev sahibinin veya site sakinlerinin izin vermemesi (6%) 3- Evde çok fazla evcil hayvan olması (4%) 4- Evcil hayvan bakım giderleri (5%) 5- Pet sahibinin kişisel sorunları (4%) 6- Yetersiz imkanlar (Kalacak yer anlamında) (4%) 7- Doğumdan sonra yavrular için yer olmaması (3%) 8- Evcil hayvan için boş zamanının olmaması (4%) 9- Evcil hayvan hasta olması (4%) 10- Köpeğin ısırma problemi (3%)

Kediler:

1- Başka yere taşınma (8%) 2- Ev sahibinin veya site sakinlerinin izin vermemesi (6%) 3- Evde çok fazla evcil hayvan olması (11%) 4- Evcil hayvan bakım giderleri (6%) 5- Pet sahibinin kişisel sorunları (4%) 6- Yetersiz imkanlar (Kalacak yer anlamında) (2%) 7- Doğumdan sonra yavrular için yer olmaması (6%) 8- Ailedeki bireylerin alerjik sorunları (8%) 9- Evin kirlenmesi (5%) 10- Diğer petlerle anlaşamaması (2%)

Bu araştırmada, özellikle barınak çalışanları dışında araştırmacılar çalıştırılmış, evcil hayvan sahiplerinden 5 tane sebep vermeleri istenmiş, asla sebepler şık olarak onlara sunulmamış. Ayrıca aşağıdaki detaylarda evcil hayvan sahiplerine sorulmuştur.

Barınağa Terkedilen Evcil Hayvanların Özellikleri

Köpeklerin (%47.7) ve kedilerin büyük bir kısmı (%40.3) 5 aylık ve 3 yaş arasında.

Köpeklerin 37.1% ve kedilerin 30.2 kısmı 7 ay ile bir yıl arasında sahipleriyle beraber yaşamış.

Neredeyse terkedilen hayvanların yarısı (42.8% köpek; 50.8% kedi) kısırlaştırılmamış ve (33% köpekler; 46.9% kediler) çoğu hayatları boyunca hiç veterinere gitmemişler.

Evcil hayvan sahplerinin bir kısmı arkadaşlarından bu evcil hayvanları sahiplenmiş, bu oran neredeyse üçde birine eşit tüm terkedilen evcil hayvanların (31.4% köpekler; 33.2%kediler)

Dişi ve erkek evcil hayvan sayısı neredeyse aynı, yani herhangi bir cinsiyet ayrımına göre terkedilmemişler.

Asıl önemli sorunlardan birisi ise bu köpeklerin %96 gibi bir mutlak çoğunluğu asla itaat eğitimi almamış.

Köpekler Köpek Seçimi