Bu yıl dünyaya gelen 15 dünya tatlısı yavru
Bu yıl dünyaya gelen bu sevimli yavrular, nesli tükenmekte olan türleri için umut ışığı onlar.

1- Sarı Göbekli Glider

Eşine az rastlanılan bir hayvan olan sarı göbekli glider, Taronga hayvanat bahçesinde bu yıl dünyaya geldi.


2- Visayan Warty Domuzu

Doğal yaşamda dünyada sadece 200 tane kalmış bir tür olan Visayan Warty ,bu ufaklık İngiltere'de bulunan Chester hayvanat bahçesinde dünyaya geldi.


3- Okapi

Okapiler , Dünya'da sadece Kongo Cumhuriyetin'de bulunmaktadırlar, buradaki yaşam koşullarından dolayı sayılar 10.000'in altına düşmütür. Denver hayvanat bahçesinde bu ufak utangaç Okapi bu yıl dünyaya geldi.


4- Asya Fili

23 ay boyunca annesinin karnında dünyaya gelmeyi bekleyen bu filciğin ismi Shanti, o bir asya fili . Asya fillerinin nüfusu hızla azalıyor, doğa ve şehir yaşamının çok yakın olmasından dolayı Asya'da hergün fillerin sayısı hızla azalıyor. Ayrıca fildişini değerli olması avlanma sebepleri arasında. Shanti Houston hayvanat bahçesi koruma programı kapsamında bu yıl dünyaya geldi.


5- Bulut Benekli Leopar (Dumanlı Pars)

Denver hayvanat bahçesinde, biri erkek biri dişi iki tane yavru Bulut Benekli Leopar (Dumanlı Pars) dünyaya geldi. Dünyada sayıları sadece 2300 tane kaldı, doğanın yok olması ve insanoglunun kürk sevdası yüzünden soyu tükenmekte olan bir tür.


6- Yeleli Kurt

Yeleli kurt Güney Amerika'nın en büyük yaban köpeğidir. Dünyada sadece 23.000 Yeleli Kurt kaldığı tahmin ediliyor. Birisi erkek ikisi dişi 3 yavru yeleli kurt, Denver hayvanat bahçesinde dünyaya geldi.


7- Dev Aldabra Kaplumbağası

Dev Aldabra Kaplumbağası, ilk keşfedilği zaman 250.000 nüfusa sahipti şu an sadece geriye 15.000 Dev Aldabra Kaplumbağası kalmıştır. İlk defa denizciler tarafından hint okyanus adalarından keşfedilmiştir, dünyanın en büyük kaplumbağalarındandır.

Dokuz tane yavru Dev Aldabra Kaplumbağası, Tulsa Hayvanat Bahçesinde dünyaya geldi.


8- Kuzey Amerika Su Samuru

Bu iki su samuru Buffalo Hayvanat Bahçesinde dünyaya geldi.


9- Mirket

Mirket, afrikaya özgü etobur bir hayvandır. Koloni halinde yaşayan bu hayvanlar göründüğü gibi yavruları doğar doğmaz onları da hemen koloniye alırlar.


10- Pygmy Denizatı

Ender denizatlarından Pygmy, su altında bulunması en zor canlılardandır.


11- Ak Turna

Kökeni çok eskiye dayanan bu kuşlar bilinen ilk fosillerine Saha Cumhuriyeti'nde rastlanmıştır. Ama avlanma ve yaşam ortamlarının yok olması nedeniyle çok azalmıştır. Bu iki yavru kuş Franklin Hayvanat Bahçesinde dünyaya gelmiştir.


12- Çita

Afrika'da sadece15000-20000 arası bir Çita nüfusu kalmıştır. 1000 kadar Çita, koruma programları altında dünya'nın farklı ülkelerinde bulunmaktadır. Bu yavru Çitalar Schönbrunn hayvanat bahçesinde dünyaya gelmiştir.


13- Kuzey Amerika Kirpisi

Nisan ayında, Woodland Hayvanat Bahçesinde


14- Kuzey Avusturalya Kaplumbağası

Mart ayında bu yavrular dünyaya geldi


15- Son Olarak

Akvaryum yada hayvanat bahçelerine karşıyız fakat bu tükenmekte olan hayvan türlerini sadece orada koruyabiliyoruz, o yüzden hayvanat bahçelerinin isimleri verdik. Çoğu Dünya çapında koruma programlarına adanmış hayvanat bahçeleridir.