Akita

0
Akita
Irk Adı: Akita
Irk Ailesi : spitz, Northern (hunting)
Doğum Yeri: Japonya
Asli Görevi Oyuncu. hareketli
Boyut Kategorisi: Orta boyutlu Köpekler

Karakteristik Özellikleri
Enerji Seviyesi:
Oyunculuk:
Diğer Köpeklerle Dostluk
Yabancılarla Dostluk:
Koruma Yeteneği:
Bekçilik Yeteneği
Egzersiz İhtiyacı
Sıcakkanlılık:
Diğer Hayvanlarla Dostluk
Eğitilebilirlik
Tüy Bakımı
Soğuğa Karşı Dayanıklılık
Sıcağa Karşı Dayanıklılık

Akita Genel Yapısı

Akita, köpek ırklarında Spitz tip dediğimiz en büyük Japon köpek türüdür. Ağırbaşlılığı, biçimli vucudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan bir bakışta ayrılır. Güçlü kaslara, büyük bir başa ve kısa bir çeneye sahiptir. Görüntü itibarıyla uzunluğu yüksekliğinden ve eninden biraz daha fazladır. Derin ve geniş bir göğsü vardır. Baş biçimli bir üçgen görüntüsü ile vücuttan ayrılır. Duruşu kolayca seçilebilir ve alnının ortasında yüzlek olan bir çizgi vardır. Küçük ve dik kulaklar boyunla bir uyum sağlamaktadır. Gözler köşeli, küçük ve koyu kahverengidir. Burun siyahtır. Beyaz olanlarında kahverengi burun olabilmesine rağmen siyah tercih edilmektedir. Dudaklar siyah, dil ise pembedir. Kuyruğunu yukarıda ve kıvırarak taşır. Kedi gibi perdeli ayaklara sahip ve onun kadar iyi yüzücüdür. Kalın ve ince olmak üzere iki kat ve yoğun tüylere sahiptir. Bu tüyler onu dış ortamdaki sıcak ve soğuktan aynı zamanda da ıslanmaktan korur. Tüy renkleri beyaz, kırmızı, açık kahve tonları, benekli veya çizgilidir. Renk geçişleri kesin çizgilerle ayrılmamıştır.

Akita Bakımı

Akita'nın düzenli aktiviteye ihtiyacı vardır. Güvenli bir alanda günlük uzun yürüyüşler ve koşu yaptırılabilir. Egzersiz ihtiyaçları karşılandıktan sonra ev içinde sakin ve uyumlu bir pet olacaktır. Özel tüy yapısından dolayı günlük tüy bakımına ihtiyaç duyar. Aylık olarak tüyler kesilebilir.

Akita Sağlık Bilgileri

Irk hassasiyeti olan hastalıklar: Coroner kalp hastalıkları, dirsek çıkıkları, mantar, mide torsiyonu, patellar luksasyon,köz kapağı hastalıkları, epilepsi,katarakt,böbrek rahatsızlıkları.
Ortalama yaşam süresi: 10-12 yıl

Akita Fotoğrafları