Pekingese

1
Pekingese
Irk Adı: Pekingese
Irk Ailesi : Arkadaş
Doğum Yeri: Çin
Asli Görevi Süs köpeği
Boyut Kategorisi: Küçük boyutlu Köpekler

Bekçi Köpekleri Küçük Boy Köpekler Uzun Tüylü Köpekler Ev Köpekleri Süs Köpekleri

Karakteristik Özellikleri
Enerji Seviyesi:
Oyunculuk:
Diğer Köpeklerle Dostluk
Yabancılarla Dostluk:
Koruma Yeteneği:
Bekçilik Yeteneği
Egzersiz İhtiyacı
Sıcakkanlılık:
Diğer Hayvanlarla Dostluk
Eğitilebilirlik
Tüy Bakımı
Soğuğa Karşı Dayanıklılık
Sıcağa Karşı Dayanıklılık

Pekingese Genel Yapısı

Pekingese türünü ürkek bir tür olarak asla düşünmemelisiniz, daime cesur olan bu ırk kavgayı başlatan olmasa bile asla ve asla geri adım atmayacaktır. Yabancılara karşı soğuktur. Ailesine karşı mükemmel bir sadakati olmasına rağmen özgürlüğüne düşkün ve biraz içine kapanıktır. İnatçılığı efsanevi derecededir fakat bir o kadar da ailesiyle oynamak için can atar.

Pekingese Bakımı

Pekingese için en zevkli egzersizlerden bir tanesi dışarıda yapacağı yavaş yürüyüşlerdir. Sıcak havalarda yorgunluktan kolaylıkla yaşamını yitirebilir bu yüzden mutlaka klimalı bir ortamda yaşamalıdır. İdeal bir apartman köpeğidir. Tüyleri eğer haftada bir taranmaz ise birbirine karışabilir hatta bazı dönemler haftada birden fazla taranmalıdır.Burnunun üzerindeki kırışıklıkların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir aksi takdirde enfeksiyon kapabilir. Anüs etrafındaki tüylerinde dikkatle enfesikyonlara karşı kontrol edilmesi gerekir. Dişlerini erken yaşta kaybetmemesi için diş temizliği gerekir.

Pekingese Sağlık Bilgileri

Temel görülen problemler: -
Daha az gözlenen sorunlar: elongated soft palate, stenotic nares, KCS, patellar luxation, disticiasis, trichiasis, skin fold dermatitis
Nadiren rastlanan sorunlar: urolithiasis
Uygulanması gereken testler: knee, (eye)
Ortalama Yaşam Süresi: 13-15 yıl
Not:Bu ırk anesteziye ve sıcak havaya duyarlı bir köpektir. Ayrıca kornea abrazyonuna yatkındırlar.Yavrular genellikle sezeryan ile doğurulmalıdırlar.

Pekingese Fotoğrafları