Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Bombay Kedi Irkının Karakteri

Eğer kedinizden beklentiniz soğuk kanlı ve bağımsız olmasıysa bu tür sizin için değil. Bombaylar aileleri oldukça bağlıdır ve aileden sadece bir kişiye değil ailenin tamamına bu bağlılığı aynı derecede gösterir. Bombay cinsi kedi sahipleri, türün çocuklarla çok iyi anlaştığını belirtirler. Bu tür düzenli olarak ilgi bekler fakat bu ilgiyi elde etmek için yaptıkları nazik ve kibar hareketlerdir. Bir yere oturmanızın hemen birkaç dakika sonrasında Bombay’ınızı yanınıza oturmuş olarak görürseniz şaşırmayın. Meraklı ve zeki olan bu tür oyun oynamayı çok severler ve diğer türlere göre daha az şamatacıdırlar. Doğuya özgü diğer türlere göre sesli iletişimler daha azdır.

Bombay Kedi Irkının Özellikleri

Bombayların insanda sevme hissi uyandıran rugan gibi parlak ve saten dokusuna sahip tüyleri vardır. Bombaylar yavaş gelişen bir türdür, göz renklerini ve asıl kürklerini 4. ayın sonunda kazanırlar. Bu türün yavrularının alıcıların gözüne “sıradan” görünmesinin nedeni de budur. Bombaylar şarap misali yaşlandıkça güzelliklerini kazanan bir ırktır.

Bombay Kedi Irkının Tarihçesi

Bombay Irkı 1950’lerde Nick Horner tarafından yaratıldı. Amerikalı bu üreticinin amacı Burmese türünün biçimsel özelliklerini koruyarak koyu siyah tüylü ve bakır rengi gözlerek sahip bir tür yaratmaktı. Bombay adını da Hindistan’da siyah leoparların evi olan Bombay bölgesi sebebiyle koydu.

İlk olarak dişi bir Burmese ile siyah erkek bir Amerikan Kısatüy’ü çiftleştirdi fakat sonuç karma renkli bir Amerikan Kısatüy benzeri oldu. İkinci denemesinde daha zengin göz rengine sahip bir Amerikan Kısatüy ile ödüllü bir Burmese kedisini çiftleştirdi. Pek çok başarısız sonucun ardından, Horner aradığı sonucu elde etmeyi başardı ve ortaya Burmese’in kısa, parlak tüy yapısına ve Amerikan Kısatüy’ün bakır göz rengi ve siyah tüylerine sahip Bombay türü ortaya çıktı. Horner bu türü 1970 yılına kadar CFA’e bir tür olarak kabul ettiremedi, 1976 yılına kadar ise yarışmalara bu tür ile katılamadı. Tür şu an da bile oldukça nadir bulunan bir tür (1996 yılında CFA sadece 91 tane kayıt yaptı) olmasına rağmen oldukça güçlü bir takipçi kitlesi vardır.