Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Bengal Kedi Irkının Karakteri

Bengal kedisi, vahşi bir ırk gibi görünse de oldukça sevimli, arkadaş canlısı ve tam bir ev kedisidir. enerjik olan bir kedidir. normalde su ile haşır neşir olmayı sevmese de ailesi ile birlikte yüzmekten ve vakit geçirmekten hoşlanmaktadır.

tamamen görselliği ön planda olan Bengal kedileri genellikle (F4) dördüncü jenerasyondur. bu jenerasyon ayrıca insanlara uyumu açısından da oldukça doğru bir seçenektir. 2. ya da 3. jenerasyona bakıldığında ise, geçici bazı problemler yaşadığı bildirilmiştir.

Bengal Kedi Irkının Özellikleri

Bengal ırkı, orijinini insanların hibritlediği Asya leopar kedisi ve ev kedisinden köken almaktadır. leopar kediler (felis Bengalensis) Güney Afrika'da yer alan kediye en yakın evcil olmayan ırktır ve kedilerin atası oldukları düşünülmektedir.

Leopar kediler, evcil kedilere en çok benzeyen hayvanlardır. büyük olanları hariç, keskin gözleri, hızlı hareket etmeye programlanmış ayakları, uzun bacakları ve dikkat çekici parlaklıkta olan işaretleri bulunmaktadır. aslında, o minyatür bir leopar gibi görülmektedir. 1963'den beri Bengal'e seyahat eden Jean Mill bu hayvanı Kalifornia'ya getirmiştir. ve o zamandan beri de Amerika'da satışları olmuştur. Ancak satışlar günümüzde illegal olarak yapılmaktadır. Çünkü yasaklanmıştır.

Bengal Kedi Irkının Tarihçesi

1963'te kafeste daha fazla yalnız kalması Mill'i olumsuz etkilemiştir ve onun yanına bir kedi getirmiştir. aralarında romantik bir durum olduğunu düşünmeyen Mill, yanılmış ve 1965'te yeni leopar kedileri türemiştir.

yavrulardan sadece biri hayatta kalabilmiştir. dişi olan bu yavruya Kin-Kin adı verilmiştir. Mill, Cornell University College of Veterinary Medicine ile kontakt kurarak bu hibriti ne yapacağını ve nasıl koruyacağını sormuştur. sonuçta Kin-Kin büyümüş ve babası ile çiftleştirilmiştir. onlarında iki adet yavrusu olmuştur. yavrulardan biri yanına kimseyi yaklaştırmamış ve vahşi iken diğeri daha evcil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elde edilen leopar kedi ile kısa tüylü bir ev kedisi çiftleştirilmiştir. onlardan elde edilen erkek kedi kısır olarak doğmuştur. bu şekilde bir çok yavru dünyaya gelmiş ve dişi kediler üretken olarak doğmuşlardır. böylelikle jenerasyon ilerleme göstermiştir.

Standart bir Bengal, diğer kedi ırklarının dışında, oldukça atik, rahat, arkadaşçıl ve meraklıdır. Bengal'lerin üzerinde bulunan noktalar tekirlerde bulunduğu gibi rastgele dağılmış değildir, genellikle horizontal olarak dağılmaktadır. Renkleri vurguludur. dikkat çekici olması için renk hatlarının da keskin sınırlara bağlı olması ve farklı desenlere sahip olması gerekmektedir. İşaretlerinin baskın olması onun dikkat çekici özelliğini de arttırmaktadır.

Bengal'ler zaman zaman ''göz alıcı genlere'' sahiptirler. üç adet çekinik gene ile taşınan tüy rengine sahiptirler. bunlar buz rengi leopar deseni, mermer ve buz rengi mermer deseni bulunmaktadır. bu tipler hala ara sıra karşımıza çıkmaktadır.