Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Bali Kedi Irkının Karakteri

Bali kedileri oldukça nazik, tatlı ve oyuncu hayvanlardır. tıpkı siyam kedileri gibi iletişimi miyavlama yoluyla kuracaklarını, bazen hiç durmadan, düşünürler ve bu nedenle herkes tarafından kolaylıkla sahiplenilmezler. fazla derecede sosyal hayvanlardır. sizin modunuza ve duygularınıza göre hareket etmektedirler ve çok duyarlıdırlar. Oyun oynamaktan çok keyif alırlar. oyuncak ve top gibi nesnelerle oynamak için atıldığı yerden onları geri getirerek oyuna devam etmek isterler. İsteklerine dikkat edilmesini severler. bali ırkı kedilerin de tıpkı siyamlar gibi onur duyguları çok yüksektir.

Bali Kedi Irkının Özellikleri

Bali ırkı Himalayanlar ile karşılaştırılamasa da, İran kedilerinin ve Siyamlar ın ırk özellikleri ve tüy özelliklerinin tipik olarak taşımaktadır. Geleneksel Bali kedileri Siyamların uzun tüylüleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Balilerin renkleri de çeşitli olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurşuni, mavi, çikolata ve lilaya dönük renkler içermektedir.

Bali Kedi Irkının Tarihçesi

uzun tüylü kedilerin kökeni 1900'lerin başında karşımıza çıkmıştır. Siyamların ortaya çıkış tarihi de aşağı-yukarı aynıdır ve Siyam kedileri ile Bali'ler ortak bir gen havuzundan köken almaktadırlar. bunun tarihi 1. Dünya Savaşı'na kadar dayanmaktadır (diğer ırklarda olduğu gibi).

Uzun tüylü kedilerin ortaya çıkışı ile ilgili diğer bir inanış da mutasyona uğramaları sonucu oluşmuş olabilecekleridir. ancak hiç kimse hangi teorinin doğru olduğunu bilmemektedir. Dünya görüşü ise son zamanlarda 'doğal mutasyonları' kabul etmektedir.

Uzun tüylü Siyam kedileri 1928'lerde ortaya çıkmıştır, ancak 1940'lara kadar kimse ciddi bir üretim çabası içerisine girmemiştir. Sonrasında ise, Birkaç Siyam ırkının saf kan yavruları ile çalışılmaya başlanmıştır.

Bu uzun tüylü kedilerin hal ve tavırları Bali'de dans eden nazik hareketleri olan dansçılara benzetilmiştir. Siyam yetiştiricileri tam olarak bir üretmeye direnç şekillendirmişlerdir ve uzun tüylü Bali kedilerinin doğal mutasyon sonucunda bu şekle büründüğünü vurgulamışlardır. Helen Smith ve Sylvia Holland bu türü geliştirmek için yetiştirmeler yapmışlardır.