Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

American Wirehair Kedi Irkının Karakteri

American Wirehair, insanlar sürekli ilgi ve şefkat bekleyen bir kedi türüdür. Aktif ve sevgi doludurlar. Hayatınızın her anında yanınızda olmak isterler, nereye giderseniz gidin sizi takip ederler ve sürekli göz temasındadırlar. Gerçekten kendileri için aile ferdi olarak gördükleri birisine arkadaşlık yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.

Eğlenceli ve oyuncu bir yapıya sahiptirler. Oyun oynarken kendilerini ilgi merkezine çekmek için herşeyi yaparlar, sizi eğlendirmek için herşeyi deneyebilir. Bir tür maskot olarak görebilirsiniz onu... Wirehair türü American Shorthair türünden daha aktif bir türdür.

American Wirehair Kedi Irkının Özellikleri

Wirehair 3 farklı türde tüylerini kendinde barındırmaktadır, bu genler Cornish Rex, Devon Rex genleri ve Wirehair genidir fakat Wirehair geni sürekli ağır basmaktadır. Tüyler kıvrımlı,çengelli veya bükümlü olabilir,dayanıklı tüyleri lüle lüledir.Tüylerine önem verilmeli sürekli taranmalıdır.

Ağız ve çene yapısı gelişmiş ve öne doğru hafif çıkıntılıdır. Bacakları, orta uzunlukta ve kemikli yapıdadır. Patiler küçük ve ovaldir. Kuyruğu orta uzunlukta ve az kaslıdır.

American Wirehair Kedi Irkının Tarihçesi

American Curl gibi American Wirehair de yerel kedi türleriyle ortaya çıkmıştır. 1966 yılında ır bilinci Joan O'Shea tarafından New York civarlarında bir çiftlikte yeni bir tüy şekline sahip ilk yavru kediyi ortaya çıkarmıştır.

1967 yılında CFA tarafından başvurusu onaylanmış ve resmi bir ırk olarak kabul edilmiştir. 1978 yılında CFA Championship statüsüne yükselmiştir.