Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Van Kedisi Kedi Irkının Karakteri

Van kedisi suya olan ilgisi ve diğer ırk özellikleri ile sizi büyüleyecek bir kedi ırkıdır, zeki, enerjik ve çevikdirler. Yemek konusunda gurme gibidirler, sevdikleri mamadan asla vazgeçmezler. İnsanlara çok bağlıdırlar, bu yüzden onu kısa süreliğine bile olsa yalnız bırakmak sizin için zor olabilir. Yaşadıkları ortamda bulunan bir ya da iki kişiyle iyi dostluk kurucaklardır, bunlardan birisi mutlaka onun daimi dostu olarak gördüğü kişi olacaktır. Arkadaş canlısı ve oyuncu olmalarına rağmen yeni yaşamaya başladığı ortamlarda kucağa alınmayı istemeyebilir.

Van Kedisi Kedi Irkının Özellikleri

Van kedisi genel olarak Ankara kedisi ile karıştırılır, fakat gerçek şu ki ikisi birbirinden tamamen farklı kedilerdir. Ankara kedisi Van kedisine göre daha küçük bir kedidir. Van kedisinin klasik özellikleri olan renkli göz, kuyruk ve beyaz gövde asla Ankara kedisinde bulunmaz. Beyaz noktalılık faktörü olan Piebald (S) geni, renkli benekleri olmasına neden olmakta ve Van kedilerinde baskın olarak bulunmaktadır. Van kedilerindeki renk çeşitliliğini de bu gen kontrol etmektedir.

Karışık renkli Van Kedilerinin bazılarının omuzlarında "Allah'ın işareti" olarak adlandırılan bir leke bulunmaktadır. Bu uğur getiren bir işaret olarak bilinir.

Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine oranla daha kısa olmaktadır. Düzenli olarak yapılan fırçalamalar yeterlidir. Yaz aylarında diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Tüyler kışın yeniden eski rengini ve şeklini alır

Van Kedisi Kedi Irkının Tarihçesi

Ark, Ararat dağına 5000 yıl önce ulaştığı zaman, Noah tüm hayvanları karaya çıkarmakla meşguldü ve tüm hayvanlar karaya ulaşmak için heyecanla bekliyorlardı. Bu esnada iki beyaz ve iki tane kırmızı kedi, direk suya atlayarak yüzmeye başladı. Sel geri çekildikten sonra Ararat dağının 121 kilometre güneyindeki Van gölüne geri döndüler. Van gölü onların daimi eviydi.

Tabi ki bu hikaye bu muhteşem güzel ve tek yüzebilen ırk olan kedinin tüm özelliklerini açıklayamıyor, Van gölündeki inanılmaz sıcaklarda yüzmek gerçektende onların yüzmeyi hayatda kalmak için ne kadar iyi öğrendiklerini gösteriyor. Ayrıca van kedisi inanılmaz tüyleri sayesinden diğer kedi ırklarının aksine kısa sürede kuruyabilir , bu diğer ırkların suya girmeme nedenlerindendir çünkü onlar saatlerce kuruyamayabilir.

Tüm bu tarihi verilere göre Van kedisinin nereden geldiği bilinmiyor tek bilinen gerçek 5000 yıldır Van kedisinin vanda yaşadığı ve bu gerçek ,onu bilinen en eski kedi ırklarından birisi yapıyor.

Van kedileri haçlı seferleri sırasında 1095 ve 1272 yıllarında ilk olarak avrupa göç etti, Van kedisi o dönemde bir çok isime sahipti, Doğu kedisi, Türk kedisi, Rus uzuntüylü kedi gibi ama bu isimlerin hiçbirine o cevap vermedi. Van kedisi 1969 yılında safkan kedi ırkları arasına alınmıştır.

Modern van kedisi tarihçesi, 1955 yılında İngiliz Laura Lushington ve Sonia Halliday'in Türkiye gezisi sırasında iki yavru van kedisinin kendilerine hediye edilmesiyle başladı. Bu sıralarda İngiltere'de böyle bir ırk bilinmiyordu, bunun üzerine bu ikili, Van kedisini ingiltere'de resmi olarak tanınmasını sağlamak için çalışmalara başladı.

Ayrıca İngiliz Irk bilimcisi Lydia Russel, İngiltere ve Avrupada Türk kedi ırklarını tanıtmak ve onları popüler kılmak için çalıştı. Başlarda bu aşamalar çok yavaş ilerliyordu. Van kedilerine sahip olmak demek Türkiye'ye yapılabilecek sayısız sefer demekti ve bu kediler İngiltere'ye geldikleri zaman uzun süre karantina altında tutuluyorlardı. Fakat tüm bu aşamalardan sonra 1969 yılında Van Kedisinin safkan bir ırk olduğu GCCF tarafından kabul edildi.

Amerika'ya Van kedileri ilk olarak 1970lerde gitmiştir,ancak 1983 yılına kadar resmi bir araştırma yapılmamıştır ancak ve ancak 1985 yılında TICA tarafından Van Kedisi Championship statüsüne yükseltilmiştir. CFA 1988 yılında ırk kaydını kabul etmiştir.

Türkiye'de ise durum çok farklı, tüm bu çalışmalara rağmen resmi hiçbir kurumun Van kedisi ile ilgilenmemesinin ardından, Ankara Hayvanat Bahçesine bağlı Tarım Koleji tarafından korunmaktadır. Irkın artık Türkiye dışına çıkarılması yasaktır ve yurtdışındaki Van Kedileri Avrupa'dan türemektedir.