Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Tonkinese Kedi Irkının Karakteri

Tonkinese sevgi dolu bir kişiliğe sahiptir, Burmese ve Siyam kedileri kadar o da kendine özgü huyuyla bir ödülü hak ediyor. Tonkinese Siyam kedisinden daha yumuşak bir sese sahiptir fakat Tonkinese kedilerin özgürlüğüne içten bağlı bir kedidir ve eve geldiğiniz zaman tüm maceralarını ve zamanını sizinle geçirmek ister mutlaka. Tonkinese sizin onun arkadaşı olmanızı ister. Aileninizde mutlaka yemeğe geç kalan birileri olacaktır ama Tonkinese asla sizinle yemeği kaçırmaz, hayatın zevklerinden tad almaya sevinen bu tüylü dostumuz, kendine interaktif oyuncaklar yaratmaya da bayılır, mesela sizin parmaklarınız ve kedi arkadaşlarının kuyrukları onun için bir oyuncaktır. Kendi yakınında olan her olayı bir oyuna çevirebilir Tonkinese. Tonkinese insanlara ve etrafındaki hayvanlara adapte olurken sakin ırklarla anlaşamayabilir bu yüzden en az onun kadar aktif petlerle onu arkadaş olmaya zorlamanız daha kolay bir hamle olacaktır.

Tonkinese kedi sevenler arasında çok sevilen bir ırktır, klasik siyam kedisini hatırlatan bu ırk, şuan ki siyam kedisinden daha normal bir vücut yapısına sahip olduğu için de ayrıca yoğum talep görmektedir, fakat uzun bir süre Tonkinese sahip olmak için beklemeniz gerebilir çünkü sayıca az bir ırktır.

Tonkinese Kedi Irkının Özellikleri

Burmese geni Tonkinese'in samur rengini veren gendir ve bu gen albino gen serisini allelerine aittir ve bu alleler , koyu siyah ve koyu kahverengi renklerin de oluşumuna neden olmaktadir. Siyam kedisinin de renklerinde bu genler etkili olmuştur. Ayrıca vizon kürkü Tonkinese için en belirgin özelliklerdir.

Tonkinese benekli ya da desenli yapısı, bazı kurumlarca varyant kategorisindedir. Örneğin; CFA , şampiyonalarda Tonkinese kedisini başka bir kedinin varyasonu olduğu için kabul etmemektedir. Fakat Tonkinese kedi ırkının gelişimi açısından bu varyasyonlar çok önemlidir, hala da ırk gelişimi için araştırmalar yapılmaktadır.

Tonkinese Kedi Irkının Tarihçesi

Planlı ırk gelişimi 1960larda başlasa da Tonkinese kedisinin geçmişi yüzyıllarca yıl önceye dayanmakta, Burmese kedileri (tarihte bakır kediler diye anılırdı) kedi anavatanları güneydoğu asyada Siyam kedileri de uzun yıllarca beraber yaşadılar. Bu beklenmedik yeni bir ırkın oluşumunun temelleri attı.

Kahverengi ve çikolata renkli Siyam kedileri ilk olarak Siyandan 1800 sonlarına doğru İngiltere'ye getirilmiştir. Kayıtlara göre o dönem tüm kahverengi kediler Siyam kedisi olarak kabul ediliyordu fakat Burmese kedisi o dönem henüz anlaşılamamıştı. Tarihçesi anlatmak gerçekten zor, fakat şu an Siyam,Burnese,Tonkinese ve Havana Browns kedilerinin ataları o dönem ingiltereye getirilmiş. Sonuç olarak 1930 yılında Wong Mau, Burmese kedileri derneği olarak kedileri Amerikaya getirdi ve Siyam/Burmese kedileri Amerikada Tonkinese kedilerinin gen ataları olarak ilk adımı attı.

Tonkinese 1960ların başında tanınmaya başladı , Kanadalı ırk bilimci Margaret Conroy tarafından benekli bir siyam kedisi ile samur renkli bir Burmeseyi çiftleştirerek bir ırk elde etti, Conroy ilk olarak bu ırk "Golden Siamese" , Altın Siyam ırkı adını verdi. Daha sonra Tonkinese adını kullanarak araştırmalarına devam etti halem de Siyam ve Burmese kedilerinden daha iyi ırklar geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Siyam ( Siamese) kedi ırkının adı ilk olarak 1967de 'Tonkanese' olarak değiştirildi. 1971 yılında ırk bilincileri ismin 'Tonkinese' olarak değiştirilmesi için başvurdu, 'Tonkinese' ismin Güney Çin ve Kuzey Vietnam ararında bulunan Tonkin körfezinden gelmektedir.Bu ismin seçilmesinin tek nedeni ,bu ismin daha egzotik ve ilgi çekici olmasıydı, Tonkin bölgesi ile kedi ırkının hiç bir alakası yoktu.

New Jersey'den Jane Barletta ve Conroy ilk Tonkinese ırkının stadanlarını yazdı buna göre ilkTonkinese Kanada Kedi Federasyonu (CCA) tarafından tanındı ve böylece ilk Tonkinese ırkı Kanada da geliştirilmiş oldu.

1971 yılında CCA resmi ırk kaydını Şampiyon kategorisinde kabul etti. CFF 1974 yılında; TICA ise 1979 yılında kabul etti.

Kabul süreçleri daima bu kadar kolay olmadı, çoğu yeni ırk anlaşmazlıklardan dolayı kabul edilmesi , Tonkinese de bunlardan bir tanesiydi. 1979 Ekim ayında CFA , 5 yıl kuralını çıkarırken Tonkinese daha iyi bir vücut yapısına sahip olması için ırk bilimciler çalışıyordu, tüm ırkların en az 5 yıl boyunca aynı seviyede kalması şartıyla kabul edilme kuralının Tonkinese gibi ırk bilimciler tarafından geliştirilen ırkları geri de tutucağı ve tüm ırk gelişimleri üzerinden olumsuz etkileri olacağı tartışıldı. 1980 yılında kuralın değişmesi için başvuru yapıldı, fakat kural değişmedi ve bu Tonkinese sevenleri ve ırk bilimcilerini daha azimli bir çalışmaya itti. 1984 yılında CFA tekrar şampiyon statüsünde kabul etti ve 1990 itibariyle tüm kedi federasyonları Tonkinese ırkını kabul etmiştir.