Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

American Shorthair Kedi Irkının Karakteri

American Shorthairi tarifi etmek için en iyi kelime "ortalama mutluluk kaynağı" olabilir. Orta boyutlarıyla ne büyük ne de küçük bir türdür, ne çok sıcak kanlı ne de çok soğuk bir kedi türüdür, onu sadece oturan bir kedi olarak da göremeyiz hiperaktif bir tür olarak da. Sosyallik,uyumluluk,kolay eğitelebilirlik ve diğer hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşabilmesi onun harika karakterinin özellikleridir. Özgürlüklerine düşkün oldukları için çok kucaklanmayı sevmezler.

American Shorthair tarih boyunca çok iyi bir arkadaş olarak bilinmiştir.Sağlık, güç ve yaşama sevinci, bu üçü onda vardır ve size uzun yıllar arkadaşlık yapabilir. Shorthair 15 ile 20 yıl arasında yaşayabilir.

American Shorthair Kedi Irkının Özellikleri

American Shorthair, sağlık bir türdür, onun muhteşem anatomisi onun uzun yıllar yaşamasını sağlar.

En bilinen rengi gümüş tekirdir, Shorthair türünün üçte biri bu renktedir. Bu desen onu akılda kalıcı yapar. Tüylerinin düzenli fırçalanması gerekmektedir. Shorthair dostluk kurmanız için de bir köprü olucaktır çünkü tüyleri fırçalamak bir kediyle kurulabilecek en kolay dostluk aracıdır.

American Shorthair Kedi Irkının Tarihçesi

Yaklaşık 370 yıl boyunca Shorthair türü amerikada varolmaktaydı, Shorhair avrupalılar tarafından Amerikaya getirilmiştir, 1620 yılında ingiltere'den gelen ünlü Mayflower gemisiyle geldiği düşünülmektedir. İlk yıllarda ahır ve tarlalarda yaşayan bu tür zaman için doğal yaşama yeteğini gitgide güçlendirerek şuan ki anotomiye sahip olmuştur.

Daha sonraki zamanda yabancı ırkların amerikaya girmesi ile American Shorthairin gen kökleri değiştirilmiştir, 1900lerde bir grup ırk geliştirici tarafından daha dayanıklı bir tür haline getirilmiştir. 1960ların sonunda ise malesef kedi severler tarafından gözden düşmüştür.

İlk kayıtlı Shorthair , 1904 yılında Buster Brown isimli kedinin Amerika'da doğmasından sonra yapılmıştır.

Daha sonraları bu türün ismi "Domestic Shorthair" olarak değiştirilmiştir ancak 1965 tekrar oylanarak eski adına yani "American Shorthair" adına kavuşmuştur.Aynı yıl CFA gümüş tekir erkek olan Shawnee Trademark isimli kediyi en iyi kedi olarak seçmiştir. Shorthair en sonunda hakkettiği ilgiyi ve şöhreti kazanmıştır.