Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Somali Kedi Irkının Karakteri

Muhteşem tüyleri ve Abyssinian ırkının tüm erdemlerine sahip olan Somali, her eve lazım denilen türden bir kedi. Fakat kapıda sizi bekleyecek ve sözünü dinlyecek bir kedi arıyorsanız Somali size göre bir kedi değil. Somali aktif, meraklı, çok hareketli, sürekli zıplayan ve afacan bir kedidir. Sesleri yumuşak ve karınları sürekli toktur, asla mama kabının dolu olduğunu göremezsiniz. Kafalarına birşey koyarlarsa mutlaka yaparlar, asla saldırgan veya soğuk değillerdir sadece kafalarına koyduklarını yapmak konusunda çok azimlidirler.

Somali kedileri sevecendirler ama kucak kedisi diye tabir ettiğimiz türden değillerdir, onları kendileri istedikleri zaman kucaklayabilirsiniz. Hayatınızın her noktasında yanınızda olmak isteyeceklerdir.

Somali Kedi Irkının Özellikleri

Abyssinianlar gibi Somali de agouti ırkına mensuptur. Abyssinian genetik sorunlarına benzer diş ve ağız sorunları ve göz sorunu yaşayabilir.

Tüylerine özenle bakılmalıdır, hassas bir şekilde el veya tarakla taranmalıdır.

Somali Kedi Irkının Tarihçesi

No one knows for sure when and where the first Somali appeared; some proponents think that the long coat was a spontaneous natural mutation in the Abyssinian. Genetic studies indicate, however, that the Somali probably originated around the turn of the century in England when breeders, low on breeding stock, used long haired cats in their Abyssinian breeding programs. In the late 1910s and in the late 1940s, during the aftermath of World Wars I and II, when so many breeds had dwindled to near extinction, breeders were forced to mix other breeds into their Abyssinian bloodlines to keep the breed going.

Hiç kimse ilk Somali kedisinin nereden geldiği bilmiyor, genel bir teoriye göre Abyssinian kedisinin geçirdiği bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Genetik araştırmalara göre 1910 yıllarında ingiliz ırk bilimcilerinin Abyssinian ırkı ile uzun tüylü bir ırkı birleştirmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Özellikle 1940lı yollarda 2. Dünya Savaşı nedeniyle soyları tükenmekte olan kedileri üremesi için Abyssinian ırkı ile tüm kedileri çiftleştirmişlerdir.

1953 yılında İngiltereden getiren erkek bir Abyssinian kedi, tüm Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerindeki Somali kedilerinni ırk kökenini oluşturmakta ve soy ağacı onun üzerinden takip edilmektedir.

Bazı Abyssinian ırk bilimcileri uzun tüylü Abyssinianlarla ilgili hiçbir şey yapmak istememiştir fakat Evelyn Mague bu türün üzerine düştü gelişimini sağladı, ayrıca Somali ismini vermiştir. Somali , Ethopyanın komşusudur ve Ethopyanın eski ismi olan Abyssinia'dan Abyssinian ismi gelmiştir.

1972 yılında Mague,Somali kedileri derneğini kurdu, 1978 yılında CFA Şampiyon statüsünü kazanmıştır.