Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Snowshoe Kedi Irkının Karakteri

Snowshoe (Karayak) kendisini bir kedi olarak görmez, kendisini tıpkı sizin gibi bireydir ve bu birey ilgi ve şefkat ister. Onlar dokunulmayı ve dokunmayı severler. Snowshoe çok zeki bir kedidir, birçok oyunu onlara öğretebilirsiniz. Ayrıca Snowshoe suya olan inanılmaz ilgisiylede sizi hayretler içinde bırakacaktır.

Snowshoe Kedi Irkının Özellikleri

25 yıllık tarihi boyunca Snowshoe üzerinde ırk bilimcilerinin çalışmamasının tek nedeni genetik yapısının çok zor değiştirilmesidir, kendine özgü özelliklerinin kaybedilmemesi için üzerinde gen değişimi yapılmamıştır. Kendine özgü V surat yapısı ve tüy renkleri en özgün özellikleridir.

Oldukça dolgun ve ipeksi, kısa tüylere sahiptir. Vücudunda Himalayan' ınki gibi mavi ve mühürlü noktalar vardır. Mühürlü olanlarında, burun bölgesi beyaz renktedir ve ters dönmüş bir "V" şeklini almıştır.

Snowshoe Kedi Irkının Tarihçesi

1960ların sonralarında Siyam kedisi ırk geliştiricisi Dorothy Hinds-Daugherty, nokta desenli beyaz yavruları elde etti. Daha sonra Vikki Olander of Norfolk American Shorthair ve Siyam kedi ırklarıyla Snowshoe ırkını yarattı.

Olander bu ırkın ilk standartlarını belirledi, 1974 yılında CFF ve ACA deneysel bir ırk olarak kabul etti Snowshoe ırkını. Fakat 1977 yılına gelindiğinde sadece Olander ilgilenmekteydi bu ırkla anlaşılan o ki, diğer ırk bilimcileri sadece bir basamak olarak gördü bu ırkı.

3 yıllık zorucu süreçten sonra ırkı tek başına hayatda tutmaya çalışan Olender'in yardımına birkaç ırk bilinci yetişti. Beraber büyük bir başarıyla imza atarak 1983 yılında CFF şampiyon statüsünü kazandılar. 1990 yılında ACFA bu statüye layık gördü Snowshoe'i. CFA için hala çalışmalar sürmekte fakat CFA kriterlerini karşılayacak kadar Snowshoe kedisi ve ırk bilimci mevcut değil.

Zorlu ve yavaş bir süreçle başlamasına rağmen son 5 yılda olumlu gelişmeler oldu, Snowshoe artık daha popüler daha çok Snowshoe bulunmakta ve ırk bilimcileri kedinin genlerini geliştirmek için çalışmaktalar. Bunlardan en önemlisi de kontrol altına alınamayan beyaz gen.