Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Singapura Kedi Irkının Karakteri

Singapura sevecen ve cana yakındır, evde durum ne olursa olsun ilgi isterler, onlar daima tüm ilginin odak noktası olmalıdır. Yabancı diye birşey tanımazlar onlar için herkes arkadaştır. Sizinle beraber misafirlerinize merhaba demek isterler. Yetişkin dönemlerinde bile oyuncudurlar, merak ve insan odaklı yaklaşımları asla değişmez. Alçak ve mütevazi bir sesleri vardır.

Singapura , Abyssinian kadar aktif kediler değildir, fakat bunu söylerken sakın onların durgun kediler olduğunu düşünmeyin. Meraklı, sevecen ve çok zekilerdir ve insanların ruh haliyle beraber hareket ederler.

Singapura Kedi Irkının Özellikleri

Singapura kendine özgü tüy renklerini Ta genine borçludur, aynı gen Abyssinian farklı tüy yapısının da mimarıdır. Singapurada bu gen Burmese cb geni sayesinde (sepya) koyu kahverengini almıştır. Tüm bu genlerin anavatanının güney doğu asya olduğu düşünülmektedir.

İri bir vücüt yapısına sahiptir ve bu vücut yapısına oranla daha kısa ve ince bacakları vardır. Kafa yapısı da vücüduna göre daha küçüktür. Yavruyken daha uzun tüylere sahiptirler ama zamanla bu tüyler kısalır.

Singapura Kedi Irkının Tarihçesi

Singapore 585 km kare olan bir adadır, güneydoğu asya yer alır. Birçok gemi ve feribotların uğrak noktasıdır. Bu kediler hayatlarını bu gemilerden gelen balık takası sayesinde sürdürür. Etrafa zarar verdikleri gerekçesiyle polis tarafından toplatılmışlardır. Bu zorlu yaşam koşulları övgü ve ilgi görmeleri çok zordur. Kısacası Singapurun tekir kedisidir Singapura.

1975 yılında Tommy ve Hal Meadow Singapurdan 3 sepya renginde kediyle Amerika Birleşik Devletlerine döner.Tommy Meadow eski CFF jürisi ve Abyssinian, Burmese gibi ırkların gelişiminde faydalı bir ırk bilimcidir. Singapore ile ilk standartları yazan ve araştırmaları yapan kişidir. Malezyacada Singapurlu demek olan Singapore, bu ırkın ismini belirler. 1982 yılında CFA tarafından kabul edilmiştir, 1988 yılında ise Şampiyon(Championship) statüsü kazanmıştır.

Uzun yıllar sonunda Tommy, Singapurdan geldiği iddaa edilen 3 kedinin aslında Amerika Birleşik Devletinde doğduğunu ve ilgi çekmek için böyle bir şey yaptıklarını itiraf eder. Kedilerin asıl çıkış noktası olan kediler kaçak koşullarda Amerika'ya getirilmiştir ve bu kedilerin Singapurdan geldiğini kanıtlayamazlar, buna rağmen kötü niyet arz etmedikleri için CFA tarafından herhangi bir ceza almamışlardır.

Singapur tarafında ise ülkeyi tanıttığı için bu kedilerin dünya çapında ün kazanması bir kazanç olarak görülmüş, ülkenin maskotu olarak kullanılmışlardır.