Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Siberian (Sibirya Kedisi) Kedi Irkının Karakteri

Siberian , Türkçe ismiyle Sibirya Kedisi, tutarlı bir arkadaşlık ve oyunculuk karakterine sahiptir. Suya karşı bir merakları vardır, oyuncaklarını suya bırakabilirler ya da küvetin içinde gezerken onları görebilirsiniz. Çok zekidirler, istediklerini elde etmek için mutlaka bir çözüm yolu bulurlar. Zıplama kabiliyetleri muhteşemdir.

Siberian (Sibirya Kedisi) Kedi Irkının Özellikleri

Siberian (Sibirya Kedisi) çok geniş bir ırk ailesine mensuptur. Ağırlık erkeklerde 7-11 kg dişilerde ise 5-7 kg arasında değişebilir. Sibirya iklim koşullarına yaşabilecek uzun ve kalın bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri yağlı olması ona suya karşı dayanıklılık kazandırır. Rusyadaki isimleri Nevsky Masquerades'dir.

En çok görülen rengi kahverengi tekirdir. Sibirya kedileri ırk özellikleri neticesiyle yavaş olgunlaşırlar bu süreç 5 sene kadar olabilir.

Tüylerinin düzenli olarak taranması ve fırçalanması gereklidir.Bu bakımın haftada bir kez yapılması genellikle yeterli olur. özellikle ilkbaharda ve sonbaharda tüy döker. Diğer dönemlerde belirgin tüy dökülmesi yoktur.

Siberian (Sibirya Kedisi) Kedi Irkının Tarihçesi

Amerikada yeni bilinen bir ırk olmasına rağmen Asya ve Avrupada uzun zamandır varolan bir ırktır. Sibirya'dan nasıl Moskova veya St. Peterburga geldiği bilinmemektedir, tahminen Rusya'daki göçmenler sayesinde geldiği düşünülmektedir. Kediler Rusyanın acımasız kışında yaşamayı başarmışlardır ve daha sonra Avrupa'ya yayılmışlardır. Sibirya kedisinden 1900lerde yazılan bir kitapta bahsedilmektedir. Ayrıca 1700lü yıllarda ingiltere'de de görüldükleri bilinmektedir.

Amerikaya çok geç gelmiştir, Elizabeth Terrell 1988 yılında Himalayan ırkıyla beraber Sibirya kedi ırkını geliştirmek için makale yazmıştır ve Rusya'da yaşayan Nelli Sachuk'a ulaşmıştır fakat o dönem Sovyetler Birliğinde evcil hayvan sahibi olmak yasaktı, 1987 yılına durum böyledi ancak ve ancak 1988 yılında ilk kedi gösterisi yapılabildi.

1990 yılında Terrel 4 tane Himalayan kedisini Nelli Sachuk'a gönderdi ve 3 tane Sibirya Kedisine sahip oldu, 1990 yılı an itibariyle Sibirya Kedilerinin Amerikaya ilk ayak bastıkları ilk yıldır. Bu kedilerin isimleri erkek olan efsanevi ismiyle Kaliostro Vasenjkovich, diğer iki dişi kedi ise Ofelia Romanova ve Naina Romanova.

Uzun bir dönem Terrell'in kalbini ve cebini yoran bu süreçte diğer ırk bilimcileri de bu kedi ırkının kabul edilmesi için uğraş verdi. Terrel cebinden binlece dolar harcadı.

Terrel uzun bir süre Amerikalı insanları Sibirya Kedisi konusunda bilgisizliğinden dolayı zorluk çekti, bilinmeyen bu ırk için herhangi bir Ankara veya Iran kedisi de Sibirya kedisiydi ve yüksek ücret ödemeleri yapmayı reddediyorlardı. Ayrıca herhangi bir ulusal kedi ırkı birimi olmadığı için Rusya'da dünyada resmi olarak tanınan böyle bir ırk yoktu.

Terrel Taiga isimli bir uluslararası ırk kayıt klubü oluşturdu ismini sibiryadaki Taiga ormanlarından almakta. Sibirya kedisi ırkını ve diğer ırkları koruma ve geliştirmek için. Sibirya kedisi ırkı hala azınlıktadır ve tamamen ırkın kabul edilmesi an meselesidir.