Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Siyam Kedisi Kedi Irkının Karakteri

Bazı kedileri düşünürken mırıldır ya da kendilerince konuşurlar fakat Siyam kedisinin kendisine özgü bir iletişim biçimi vardır, sizinle konuşur size cevap verir. Siz yorulsanız bile onlar size fikirlerini anlatmaya devam ederler, asla anlamsız bir miyavlama yoktur, çıkardıkları her ses bir anlam içerir.

Siyam kedileri hayatının içinde aktif bir rol oynamak isterler. Siz nereye giderseniz gidin sizi takip etmek isteyeceklerdir. Siyam kedileri saygı, sabır ve ilgiyle size daha da yakınlaşıp sizin en yakın dostunuz haline gelebilir. Eğer onları kırarsınız emin olun ki size tepkileri kesin olacaktır, size ilgi göstermeyi bir süre kesebilirler.

Siyam kedilerinin karakteristik özelliklerinin de renklerine göre değiştiğine inanılır, örneğin fok lekelinin daha dışa dönük, mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olması gibi.

Siyam Kedisi Kedi Irkının Özellikleri

Siyam kedisi dört renk veya dörtden daha fazla renkle beraber doğar, CFA resmi siyam renklerini, mavi, leylak, mühürlü olarak tanır. Kafa yapıısı orta boyda olup beden ölçüleriyle uyumludur. Ağız kısmı narin, uzun ve üçgendir.

Kulakları sivri uçludur , altda genişler ve birbirinden ayrık durumdadır. Doğulu badem biçimli gözleri burnuna doğru daha da çekikleşir. İki gözünün arasındaki mesafe bir gözün büyüklüğünden daha uzun olmamalıdır. İnce kemikli orta boy gövdesi sıkı kaslıdır. Vücut hatlarında hep kalından inceye doğru akış vardır. Omuzları ve kalçaları göğüs kafesiyle aynı kalınlıktadır.

Bacakları incedir ve arka ayakları önlerden daha uzundur. Küçük ve oval patileri zariftir. Uzun ve ince kuyruğu ucuna doğru daha da incelir. Bedenine doğru yatık duran tüyleri ince, parlak ve kısadır.

Mevsiminde bolca tüy dökme eğilimleri olduğundan her gün ölü tüyleri temizlemek için fırçalanmaları gerekir. Bunun dışında fazla tüy bakımı gerektirmez.

Siyam Kedisi Kedi Irkının Tarihçesi

Siyam kedisi tarihteki en eski kedi ırklarından bir tanesidir ve dünya çapında tanınan kedi olma özelliğini taşır. Tayland'dan çıkan bu ırk kendini bu gezegendeki herkese tanıtmıştır.

Eski hikayelere göre siyam kedilerinin tapınak bekçileri olduğu yönündedir, kutsal vazoları koruduklarına dair hikayeler vardır diğer hikaye size prensesin yüzüklerinin kuyruklarında taşıdıkları ve asla onları düşürmedileri ile ilgilidir.

1350li yıllarda varolduğu düşünülen Ayudha antik kentinde siyam kedisiyle ilgili el yazıları bulunmuştur , şehir 1767 yılında keşfedildi.

Hiçkimse tam olarak Siyam kedilerinin ingiltere'ye ne zaman ve nasıl geldiği bilmiyor, verilere göre 1884 yılında Bangkok'da ingiliz başkonsolosun kız kardeşine hediye edildi. Bir yıl sonra siyam kediler ingiltere'de ilk defa görülmüş oldu. Ancak daha eski verilere göre 1871 yılında ilk defa bir kedi gösterisinde Londrada tanıtıldığı düşünülmekte. Ancak o zaman ki tanıtım olumlu bir tanıtım olmamıştır hatta Siyam kedisini kabus bir kedi olarak tanıtmışlardır.

Saçmasapan basına ve tanıtımlara rağmen Siyam kedisi ingiltere'de gitgide ünlenmeye başlamıştır. 1892 yılında ilk standartları yazılmıştır fakat 1902 yılında tekrar yazılmıştır.

Amerikaya geliş hikayesi ise iki farklı hikayeye dayanır, ilk hikaye ;1878 yılında Rutherford Hayes'e başkonsolos David Stickles tarafından hediye edilmesi,, ikinci hikaye ise 1890 yılında Siyam Kralının bir arkadaşına Siyam kedisi hediye etmesine dayanır.

Siyam kedisi kesin bilgilere göre 1900lerde Amerikadaki kedi gösterilerde görüldü. Kedi severler tarafından hemen popüler oldu. Şu an Amerika'daki en popüler kısa tüylü kedi ırkıdır ve en popüler 3. ırktır.

Popüleritesinden dolayı bir çok morden kedi ırkının gen matriksinde kullanılmıştır, Ocicat, Himalayan, Burmese, Tonkinese, Snowshoe, ve myriad Oriental ırkları (Oriental Shorthair, Oriental Longhair, Colorpoint Shorthair, Colorpoint Longhair, Balinese, ve Javanese)

Bir grup kedi sever ise Siyam kedisinin orjinal ırkının korunma konusunda ısrarcı, büyük vücutlu olan Siyam kedisinin orjinal olarak insanlık tarihinden beri varolduğuna inanmaktadırlar. Geleneksel Siyam kedisi derneği Diana Fineran tarafından kurulmuştur.