Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Selkirk Rex Kedi Irkının Karakteri

Selkirk Rex sevgi doludur, insan arkadaşları için sevgi ve ilgi konusunda çok cömerttir. İnsan odaklı yaşar, yetişkin dönemlerinde bile bir çocuk gibidirler. Çok sosyal kedilerdir bu yüzden onları izole etmek çok zordur.

Çocuklarla iyi anlaşır, apartman yaşamına kolay adapte olabilir ancak bir kucak kedisi değildir, kendisi istemedikçe kucağınıza alamazsınız.

Selkirk Rex Kedi Irkının Özellikleri

The Devon ve Cornish Rex tüy yapılarını çekingen genlerine borçludurlar. Bu geni almak için anne ve babasından aynı anda bu geni almak zorundadırlar. Ancak Selkirk rex bu geni sadece bir ebebeynden alırsa eğer dominant olan geni sayesinde her zaman bu tüy yapısına sahip olacaktır. Selkirk rex yavrularının istatiksel olarak 2 tanesinden bir tanesi safkan olarak doğacaktır.

Selkirk'in tüy yapısı farkı aşamalarda değişim gösterir, doğumunda bukle bukledir, daha sonra bu bukleleri kaybeder ve yavaşca tekrar bu bukleleri almaya başlar bu süreç 8-10 ay sürer. Tüyleri 2 yaşına gelene kadar gelişim gösterir. İklimler, mevsimler ve dönemsel hormonlar tüylerini etkiler. Devon Rex ve the Cornish Rex, ırklarının aksine Selkirk Rex hem kısa tüylü hem uzun tüylü olabilir.

Selkirk Rex'in tüy bakımı özel dikkat ister. özellikle uzun tüylü olanlar önce taranmalı ve sonra kremli şampuan kullanılarak yıkanmalıdır. Aksi halde bukleler açılır ve kıvırcık görünümü kaybolur. Kısa ve uzun tüylü olan Selkirk'lerin için ayda iki kez bu işlemin yapılması yeterlidir. Ayrıca haftada iki kez kısa süreli fırçalama yapılması gerekir.

Selkirk Rex Kedi Irkının Tarihçesi

The Selkirk is the newest Rex breed to be recognized by the U.S. cat associations and has been around only a short time compared with the Devon Rex and the Cornish Rex. The Selkirk's development and promotion were due primarily to the efforts of breeder Jeri Newman of Livington, Montana, although other dedicated breeders have lent a hand in furthering the breed.

Selkirk kedi federasyonları tarafından Amerika'da tanınmış en yeni Rex ırkıdır, Devon Rex ve Cornish Rexle kıyaslandığından bu çok kısa bir süredir. Bu ırkın gelişimi Jeri Newman tarafından yapılmuştır. İlerleyen dönemde başka ırk bilimcileri de yardımlarda bulunmuşlardır.

Newman, uzun yıllar boyunca Iran kedisi ırkı üzerinde çalışmıştır, daima alışılagelmiş ırkların dışında çıkmak istemişti. 1987 yılında kendisine bir barınaktan olağan dışı kıvırcık tüylere sahip bir yavru kedi getirildi.

Bu yavru kediye Miss DePesto ismi verildi, DePesto'yu erkek bir Iran kedisiyle çiftleştirdikten sonra 6 yavru kedi sahibi oldu , bunların 3 tanesi ayırt edici bir kıvırcık tüy özelliğine sahiplerdi.

British Shorthair, American Shorthair, ve Exotic Shorthair ırklarının en iyi özelliklerini birleştirerek Selkirk ırkını yaratmış oldu, ilk başlarda süreç yavaştı fakat kendi ekibinin sayesinde Selkirk kabul gördü.

TICA tarafından 1990 yılında yeni bir ırk ve renk türü olarak kabul edildi. CFA ise farklı türler kategorisine 1992 yılında kabul etti. Irk şu an ACA,TICA ve UFO'da şampiyon statüsündedir.