Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Scottish Fold Kedi Irkının Karakteri

Scottish Fold, zeki, sevecen, yumuşak başlı ve herşeye kolayca adapte olabilen kedilerdir. Çok sadıktırlar ve ev arkadaşlarına sıkı sıkıya bağlanırlar. Başkalarının onu sevmesine ve beslemesine izin verirler fakat öncelik verdikleri insanları mutlaka öne çıkarırlar. Onlara gösterilen ilginin onların istediği ölçekte olma şartı vardır yani onlar ne zaman isterlerse o zaman onları sevebiliriz :)

Sizin kucağınızda olmak yerine yanınızda olmayı tercih ederler. Oyun oynamak onlar için hayatlarının her döneminde olması gereken bir aktivitedir. Üreme ve bakım zorluklarına rağmen hala en çok rağbet gören kediler arasındadır.

Scottish Fold Kedi Irkının Özellikleri

Scottish Fold'un en belirgin özelliği kıvrık kulaklarıdır, bu kıvrık kulakları baskın genlerine borçludur. Yavrularda bu kulakları kıvrık olma olasığı bu gene bağlı olarak yüzde 50'dir. Scottish Foldların yavrulama sayıları çok farklılıklar gösterebilir.

İki tane Scottish Fold'un çiftleşmesi yavrulama sayılarını arttırabilir fakat iskelet deformasyon oranının da yükselmesine sebep olur bu durum. Homozygous Fold yani ebebeynlerin ikisi de Fold olan yavru, osteodystrophy ile büyür ve ilerleyen dönemde kemiklerinde sorunlar yaşar. Belirtiler ise ayaklarda esneme sorunları ve kuyruktaki sorunlardır. İki foldun çiftleşmesine izin vermemek bu riski düşürecektir.

Tüm Scottish Fold'lar düz kulakla doğarlar fakat yaklaşık doğumdan üç hafta sonrasında kulaklar kıvrılmaya başlar. Bu yüzden doğumdan hemen sonra bir yavru kedinin Scottish Fold olup olmadığını söylemek için sabretmek gerekir.

Kulaklarının bükük olmasına karşın Scottish Fold , duyu hissiyatini yitirmemiştir ve hatta bazı durumlarda kulağı daha belirgin hale gelir, mesela sıcak bir hava, hastalık durumu ve üzgünlük. Ayrıca Scottish Fold sahiplerinin genel kanısına göre ise kulakları diğer kedilerden farklı olarak kulak enfeksiyonlarına karşı daha hassas değildir. Son olarak beyaz renkli Scottish Foldlardan sağırlık oranı daha fazladır ancak bu durum Fold geniyle alakalı değildir bilindiği üzere beyaz kedilerin genel bir sorunudur.

Tüy bakımı ise çok zor değildir, hafta 2-3 defa fırçalamak yeterlidir. İlkbaharda bölgesel olarak tüy dökümü yaşar bu dönemde daha sık fırçalanmalıdır.

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihçesi

1961 yılında İskoç William Ross, komşusunun çiftliğinde kulakları bükülmüş bir kedi farkeder. Bu kedinin ismi Suzie'dir.

Ross Suzie'nin annesini bulur fakat o düz kulaklı beyaz bir kedidir, babası ise bilinmemektedir. Ayrıca Suzienin bu ender özelliğinin önemli bir bulgu olup olmadığı konusunda Ross'un şüpheleri vardır. Suzie'nin kardeşi olan tek kedi ise ortada kaybolmuştur.

Yaklaşık bir yıl sonra Suzie 2 tane daha kulakları bükülmüş yavru dünyaya getirir, onlarda aynı anneleri gibi beyaz birer güzelliktir, bir tanesinin Ross sahiplenir ismi de Snooks olur.

Daha sonra Rosslar ırkı geliştirmeye devam ederler, ilk olarak verdikleri isim 'lop-eared' (Kesik Kulak) gibi bir isimdir ve bu bir tavşan türünün uzantısıdır.

1966 yılında resmi olarak bu kedi türünün kaydetmek için başvururlar ve ismine Scottish Fold olarak karar verirler.

1970 yıllarında ise GCCF Foldların kayıtlarını durdurmuştur, sebep olarak ise kulaklarda görülen enfeksiyon ve duyum probleridir. Bu andan itibaren Scottish Fold için Amerika rüyası başlamak zorundadır aksi takdirde kedi ırkları arasında bir daha yer alamama tehdidi ile karşı karşıyadır.

1970 yılında Snook isimli kedinin 3 tane yavrusu Dr.Neil'e gönderilir ve Carnivore Genetik labaratuarında araştırmalar başlar. Dr. Neil'in öncelikli araştırmaları genetik mutasyondan oluşam semptonlardır, fakat ani bir kararla araştırmaya son verir ve sadece kedileri sahiplenir, bu kedilerden bir tanesi Salle Wolfe Peters isimli birisine gönderilir ve Salle Scottish Fold'un tüm amerikada ırkının gelişmesinde büyük rol oynar. Tüm bu gelişimlerden sonra bile Scottish Fold'un soy ağacı Suzie'ye dayanmaktadır.

1973 yılında CFA tarafından kabul edilir ve 1978 yılında Şampiyon statüsünü kazanır. Bu inanılmaz derecede kısa bir sürede kazanılmış bir başarıdır. Amerika'da en popüler ilk 10 ırk arasında kendine yer bulur.

1980lere kadar Uzun Tüyle Scottish Foldlar (Scottish Fold Longhair) resmi olarak tanınmamıştır, Suzienin genlerinde bulunan uzun tüy bazı kedilerde baskın olduğu için böyle bir tür de ortaya çıkmıştır, CFA, CCA, ACFA, NCFA, ACA, CFF, AACE, UFO, ve TICA şu an Şampiyon statüsünde Scottish Fold Longhair'i kabul etmiştir.