Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Mavi Rus Kedi Irkının Karakteri

Mavi Rus Kedisi (Russian Blues), etrafda yabancılar varken nazik ve sessiz kedilerdir. Eğer ki sevdikleri insanlar etrafında ise , oyuncu ve sevecendirler. Aktif kedilerdir fakat diğer afacan kedilerle kıyaslarsak onlara sakin kediler diyebiliriz. Birşeyleri kovalamak ya da favori oyuncaklarını yakalamak en sevdikleri oyundur. Tek başlarına oynayabilirler ama sevdikleri insanların da oyuna katılmasını isterler. Ters ağız yapısından dolayı Mavi Rus Kedisi sürekli gülümser bir şekilde size bakar.

Mavi rus kedileri yaşadıkları ortamın değişmesinden memnun olmazlar. Genel anlamda rutin bir hayatı severler, aynı yerde, aynı zamanda mama yemek isterler. Ayrıca kumlarının da daima temiz ve düzenli olmasını isterler.

Nazik, sessiz ve daima saygılı tavırlar içerisinde olan bu ırkı eğitmek kolaydır, nazikçe söyleceğiniz bir "hayır" kelimesi onlara neyin yasak olduğunu anlatır, onlar için iki tarafında nazik olması önemlidir, fakat şunu bilmelisiniz ki Mavi Rus kedileri kendilerine yapılanı asla unutmazlar.

Mavi Rus Kedi Irkının Özellikleri

Bu ırkın en ayır edici özelliği kalın tüyleridir, ipeksi bir dokuya sahiptir. Bu yogun tüy dokusu, gümüş renkli tüylerle parlaklı kazanır ve yansımalarla beraber adeta bir gümüş ışıltıya benzer. Yeşil gözleriyle beraber bu ırk güzelliğiyle bizleri büyüler.

Tüylerinin kısa olmasına rağmen yoğun olmasa da bir tüy bakımına ihtiyaç vardır.

Kuzey Amerika'da sadece Mavi rengi tanınsada Avustralya,Yeni Zellanda ve İngiltere'de farklı renkleri de bilinmektedir.

Mavi Rus Kedi Irkının Tarihçesi

Mavi Rus kedisinin tam çıkış noktası bilinmese de genel bir teoriye göre 1860 yılında İngiliz Denizciler tarafından Rusya'daki Arkhangelsk isimli limandan getirilmişlerdir. Eğer bu teori gerçekse, bu kediler Rusya'nın kuzey bölgesinde yaşamışlardır ve bu yüzden bu kalın tüy dokusuna sahiplerdir diyebiliriz. Mavi rus kedileri hala Rusya'da yaşamaktadırlar.

Mavi Rus kedisinin diğer 3 mavi renkli kediyle hiçbir alakası bulunamamıştır, Tayland'ın Korat ırkı, Fransa'nın Chartreux ve British Blue ( British Shorthair). Tüm bu mavi kediler, hem tüy yapısı hem de karakterisitik özellikleriyle birbirinden tamamen farklıdırlar. Fakat bu ırkların tümü de efsanelere konu olmuş kedilerdir ve ortak bir ırk çıkış noktasının uzun zaman önce olabileceği düşünülmektedir.

1871 yılında Crystal Palace , Londra'da ilk kez Mavi Rus kedisi gösteriye çıkmıştır, o zamanlar tüy dokusu daha ince ve daha parlaktır. Yoğun ilgiden sonra 1912 yılında resmi olarak ingiltere'de kabul edilmiştir. Daha sonra ırkı korumak için yoğun çaba sarfedilmiştir özellikle 2. Dünya savaşı döneminde diğer tüm ırklar gibi Mavi Rus Kedisi de zor yıllar geçirmiştir.

1965 yılına kadar hem İngiliz hem de İskandinav yetişriciler , Mavi Rus kedisini mavi siyam kedileriyle ve Blue British kedilerle çiftleştirerek farklı sonuçlar aldı, ancak 1965 yılında tüm bu değişimlerden memnun olmayan bir grup yetiştirici ırkı orjinal haline döndürmek için çabaladı ve vücut yapısını stabil hale getirdiler.

Amerika'ya Mavi Rus kedisinin gelmesi 1900lerin başında oldu, fakat ancak 1947 yılında ilk yetiştiricilik başladı. Diğer mavi kediler yüzünden fazla ilgi görmedi ancak ingiltereden gelen gelişmiş Mavi Rus kedilerle ilgiyi kazandı.