Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Ragdoll Kedi Irkının Karakteri

Ragdoll nadir üreyen ve seçkin bir ırktır. Yumuşak başlı, uslu, uyulum bir kedidir, Ragdolls ev için ideal kedilerdir. Onların sevecen ve rahat karakteri onları vazgeçilmez kılar. Oyun oynamayı tabi ki severler ama onlar için aktif kedilerdir diyemeyiz. Yaşadıkları çevreye kısa sürede adapte olurlar. Kolayca eğitebilirler, inatçı bir yapıları yoktur. Yumuşak ve nazik bir sesleri vardır, yemek zamanı bile sesleri çok az çıkar.

Ragdoll Kedi Irkının Özellikleri

The Ragdoll comes in the four traditional pointed colors: seal, chocolate, blue and lilac; and three divisions: solid or colorpoint, particolor mitted, and particolor bicolor. Solid division Ragdolls have darker, well-defined points. Body color is a shade lighter than point color, and soft shadings of color are allowed on the body. No white patches are allowed. Mitted Ragdolls possess well-defined points, except on the feet where they have a matched set of white mittens. Hind legs are entirely white, but the white extends no higher than mid-thigh. A white blaze can decorate the nose. Bicolors boast a white mask like an inverted 'V', plus white on all four legs, feet, stomach, chest, and ruff. Other white patches and markings can appear, except on the points, which are darker and well-defined.

Ragdoll , genellikle 4 farklı benekli renkte olur, koyu kahverengi, çikolata, mavi ve leylak rengi.

Yuvarlak bir baş ve belirgin çıkık çeneleri vardır. Burun düz ve orta genişliktedir. Küçük, nokta gibi bir burna sahiptir. Ağız yuvarlak ve aşağıya doğru eğimlidir. Vücut esnektir.

Muhteşem uzunluk ve soğukkanlı duruşuyla Ragdoll oldukça görkemli bir kedidir. Orta boyutlara ve ipeksi tüylere sahiptir. Kulaklar dikkat çekici olsa da Persian'ınkiler gibi etkileyici değildir.

Tüy Bakımı Fırçayla hafifçe taramak, elle yumuşak dokunuşlarda bulunmak tüylere güzel bir görünüm kazandıracağı gibi onun da hoşuna gidecektir.

Ragdoll Kedi Irkının Tarihçesi

Ragdollun kökleri bir çok uzun hikayeye dayanır , bunlardan bir tanesinde Josephine isimli kedi , kendisine araba çarptıktan sonra hayata tutunur ve tekrar yavrular, daha önceki yavrularından benzersiz yavrulardır bunlar ve klasik Ragdoll karakterini taşırlar. Diğer hikayelere göre ise Josephine'nin kazadan sonra bir labaratuara götürülüp genetik değişikliğe maruz kaldığıyla ilgilidir, ancak 1960larda genetik değiştirme henüz mevcut değildi.

Diğer bir teori ise bir Annesi Burmese olan bir Birman erkeğiyle çiftleşerek bu özellikleri kazandığı yönünde, herhangi bir kanıt yok ayrıca Ragdollun beyaz geni Birman geniyle tam anlamıyla örtüşmüyor. ( TICA Dr. Solveig Pflueger)

The Ragdolls of America Group (a group formed to gain acceptance for the Ragdoll in the Cat Fanciers' Association) says that Josephine was a feral white Turkish Angora-type cat that resided on the property of a Mrs. Pennels in Riverside, California. After her car accident, Josephine mated with a feral black and white mitted long haired tom and produced a solid black male kitten named Daddy Warbucks and a seal pointed bicolor female named Fugianna. Another litter followed, sired by a solid brown long haired tom. This tryst produced a seal point female named Tiki and a black- and white-mitted male named Buckwheat. The breed's founder, the late Ann Baker, came into possession of these cats, and all subsequent generations can be traced back to them. After years of selective breeding, the Ragdoll developed into the breed we know today. This seems to be the most credible story for the breed's creation; however, this lineage cannot be confirmed with certainty, since the trysts between these feral cats were not documented.

Ann Baker created her own registry for Ragdolls in 1971 called the International Ragdoll Cat Association (IRCA). She also franchised and trademarked the Ragdoll name. Although all contemporary Ragdolls are descendants from Baker's original stock, several factions of breeders exist and not all are members of IRCA. The breeders who wanted to gain recognition for the Ragdoll with the traditional registries split from Baker's group and formed the Ragdoll Fanciers' Club. These breeders, among others, advanced non-IRCA Ragdolls to Championship status with every association except the CFA, who belatedly accepted the Ragdoll for registration in February, 1993. The CFA currently accepts the Ragdoll in the Miscellaneous class. This means the cats can be registered and exhibited but cannot compete for Championship.

The RagaMuffin is the newest development on the Ragdoll scene. The RagaMuffin is similar, but not identical, in conformation and temperament to the Ragdoll. While the Ragdoll is accepted in only four colors and three patterns, the RagaMuffin also comes in red point, lynx point, and tortie point, as well as the spectrum of Persian colors and patterns, plus mitted and mitted with blaze. Breeders say that the RagaMuffin is not a new breed. Although all Ragdolls are descendants from the original Ragdoll lines that Ann Baker developed, RagaMuffin breeders split from IRCA much more recently than the RFC breeders, in 1993, in fact. To avoid breaking their contracts with Baker and violating Baker's trademark on the Ragdoll name, they renamed their breed the RagaMuffin. Currently, the RagaMuffin is only accepted for Championship