Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

American Curl Kedi Irkının Karakteri

American Curl birçok özelliğinin yanısıra tuhaf sevimli kulaklarıyla ilgi odağı olur. İnsan odaklı kedilerdir asla insanlarla aralarına mesafe koymazlar ve ilgi odağı olmak için insanları rahatsız etmezler. Curl gidip yakalama ırklarındandır, attığınız nesneleri gidip getirmeyi kısa sürede öğrenebilirler ve bu oyunu oynamak hoşlarına gider.Çocuklara karşı sevgi doludurlar.

Abyssinian ırkı kadar olmasa da Curl ırkı da hareketli ve oyuncudur.Ayrıca tipik kedi huyu olan merak onlarda da vardır, daima araştırma hissiyle etrafa bakarlar.

American Curl Kedi Irkının Özellikleri

Doğum anı itibariyle diğer kedi yavrularından farkları yoktur ama bir ile yedi gün arasında kulaklar sağlaşarak geriye doğru eğim alır. Curl kulak gelişim süreci biraz uzun sürmektedir o yüzden yavru kedi sahiplenirken dört ile dört buçuk ay arası yaşta olmasına dikkat ediniz çünkü kulak gelişimi onlar için hayatidir. American Curl olgunluk yaşına gelmeleri iki ile üç arası sürebilir.

Kulak eğim açısı 90 derecen 180 dereceye kadar olabilir, kulak gelişim sürecinde kesinlikle kulaklarına dokunulmamalıdır.

American Curl, ipeksi bir tüy yapısına sahiptir ve çok uzun olmayan tüyleri derisi sarkık olmasına rağmen buruşuk değildir.

American Curl Kedi Irkının Tarihçesi

American Curl'ün ortaya çıkış hikayesi Joe ve Grace Ruga nın California'da Shulamit' i keşfetmesiyle başlamıştır. Ruga çifti, 1981 yılında Shulamit ırkı kedilerinin dört yavrusundan ikisinin Shulamit gibi kıvırcık tüylü ve kıvrık kulaklı olmasına karşın, diğer ikisinin kıvrık kulaklı ve düz uzun tüylü doğmasıyla genetik çalışmalarına başlamışlar ve Californiya'da 1983 Ekim ayında ırk onayı için başvurduklarında böyle bir Curl ırkının olmadığı ortaya çıkmıştır.

Çoğu yeni kedi ırkı cat ırkı severler tarafından kabul görmese de American Curl çok kısa sürede her kedi severin kalbinde bir taht kurdu. 1981 yılında ortaya çıkmış olan ırk 1986 yılında iki büyük kurum tarafından resmen kabul edildi.

1986 yılında TICA ,CFF ve CFA tarafından ırk kaydı kabul edilmiştir. 1991 yılında CFA tarafından tüm diğer kurumlar tarafından tanınması için yetki verilmiştir.