Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Oriental Kedi Irkının Karakteri

Oriental türünün karakteri, çok renkli dış görüntüsü kadar özeldir. Doğal şovmenlerdir, hevesli ve enerjiktirler, dünya onların etrafında dönmeliymiş gibi davranırlar. Bir an kibirli ve asil dururken, bir dakika sonra inanılmaz hareketli ve meraklı olabilirler. Bu aşırı merakları yüzünden sizinle içinde bulundukları aktivitelerde çok uç noktalara gidebilirler. Bu türün hisleri onlarla ilgilenmeyi reddettiğiniz zaman çok kolayca kırılabilir, fakat onlara gerekli ilgiyi gösterdiğinizde sizi hayatlarının sonuna kadar koşulsuz bir şekilde seveceklerdir. Genelde tek bir insanı seçip onunla arasında bir bağ kuran bu tür seçtiği insana ciddi şekilde bağlı ve sadık hale gelir. Onları sürekli olarak bu insanın yanında, kucağında veya eve geldiğinde onu kapıda karşılar şekilde bulabilirsiniz. Türün ses rengi Siamese türüne göre daha yumuşak ve hafiftir, fakat bu durum kediden kediye değişiklik gösterebilir. Tıpkı Siamese akrabaları gibi onlarda söyleyecekleri bir şey varsa söylemekten çekinmezler.

Oriental Kedi Irkının Özellikleri

Oriental ırkının vücut yapısı neredeyse Siamese ile aynıdır. Bu iki türü ayıran şey renkleri ve desenleridir. Oriental’lar sadece dört renge ve bir desene sahip Siamese’lerin aksine 300 farklı renk ve desene sahiptirler. Düz siyah diğer renk ve desenlere göre bu tür içinde en çok görülen renktir. Saf beyaz, kestane, mavi ve siyah çizgili diğer sık görülen renk ve desenlerdir. Oriental yetiştiricieri türün bütün renk ve desenlere sahip üyeleriyle çalışırlar. Oriental türü genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da, yakın akraba olmalarından dolayı, Siamese türünün muzdarip olduğu bazı kalıtsal rahatsızlıklara sahip olabilirler. Göğüs çıkıklığı en sık görülen kalıtsal rahatsızlıklardan biridir, ciddi bir sorun olmasa da bu sorun Siamese ve Siamese ile akraba ırklarda sık görülür. Nefes alma zorluğu ise yine Siamese ve akraba ırklarında görülen daha ciddi bir sorundur.

Oriental Kedi Irkının Tarihçesi

Geçmişte, mavi gözlü, renkli benekli kediler, asilzadeler tarafından sahiplenilir ve Siam sarayında tutulurlardı. Bu döneme yazılı eserlerde, düz siyah, siyah beyaz, düz kahverengi, mavi/gri ve tonlu gri gibi renklerde, bölgeye has pek çok kediden bahsedilmiştir. Bahsi geçen kedilerin vücut yapısı günümüzün Siamese ve benzer türlerini andırmaktadır. Tayland’dan İngiltere’ye getirilen ilk kedier genelde düz ya da iki renkliydi. 1920’lerde Siamese Kedi Klübü bir açıklama ile mavi gözlü benekli olmayan bütün kedileri Siamese normunun dışında kabul etmiştir. Siamese forumda fakat farklı renk ve desenli kediler kedi severlerin dikkatini çekmiş ve bir süre sonra bu kediler yetiştiricilerinde yardımıyla ilgi toplamaya başlamıştır. Bugün yarışmalarda görülen Oriental’lar Tayland’dan direk gelen kediler değil, 1950 ve 1960’larda yetiştirilen Siamese kırmalarıdır. Türün yetiştiriciliği oldukça zordur, beklenti Siamese gibi görünen ve hareket eden fakat farklı renklere sahip bir tür ortaya çıkartmaktır. 1950’lerde İngiliz yetiştiricler Siamese ile evcil kısa tüylüler ve Russian Blue türlerini çiftleştirmişlerdir. 1960’larda British Oriental’lardan etkilenen Amerikalı yetiştiriciler bayrağı devralmış ve Siamese ile kısa tüylüler ve Abyssinian’ları çiftleştirerek yeni bir görüntü elde etmişlerdir. Bu renk değişimleri sırasında Siamese’in vücut yapısından taviz verilmemiştir. 1972 yılında CFA Oriental türünü kayıtlarına kabul etmiş, 1977 yılında ise şampiyonalara katılma hakkı vermiştir. O zamandan beri Oriental, kısa tüylü kedi türleri arasında yüksek bir mertebeye gelmiştir.