Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Ocicat Kedi Irkının Karakteri

Ocicats türü kediler vahşi gözükürler ama aslında sevecen, meraklı, oyuncu ve çok fedakar arkadaşlarımızdandır. Gayet zekidirler ve isimlerini çok çabuk öğrenirler. Ayrıca birkaç numara öğretilebilir, komut ile yanınıza çağırılabilirler. Yemek için iki ayak üzerinde durabilirler ki Ocicats bu küçük oyunun ustasıdır. Bir kişiye bağlanma eğilimi gösterirler ve onun arkadaşlığını diğer herkese tercih ederler. Diğer hayvanlar ve insanlarla iyi geçinirler. Bununla beraber, uzun süre yalnız kalırlarsa öbür hayvanlar ile arkadaşlıklarını kabul eder ve arkadaşlıklarını korumaya çalışırlar.

Diğer Abyssinian türleri gibi Ocicats’lar da eğlenceniz için kitaplığınızın üstünde dans etmeye bayılırlar. Aktif bir soydurlar, onları meşgul tutmanız ve oyalamanız için iyi bir alan ve bi sürü oyuncağa ihtiyacınız olur. Siamese türleri gibi, konuşkandırlar ama rahatsız edici değildirler. Sizi her detayla sıkmadan, akşam eve geldiğinizde günlerinin nasıl geçtiğini anlatmaya çalışırlar. Ayrıca bazı insanlar seslerini, biraz Siamese kulak tırmalası gibi, baş ağrıtıcı bulabilir.

Ocicat Kedi Irkının Özellikleri

Ocicat’ler öyle bir türdür ki, üzerine yerleşmiş leopar çizgileri vardır, peki hiç çizgisi olmadığı açıkça belli olan iki türden türemiş olabilirler mi? Cevap gayet basit, kimse bilmiyor. Ocicat’lerin çizgilerinin gizemi üzerine türetilmiş teoriler var. Bir tanesi, Abyssinian türünün Mısır Mau’sunun çekinik geniyle çaprazlanmasını hala sürdürmesi, ki bu teori Abyssinian’ın ve Mau’nun birlikte yaşadığı zamana kadar gider. Bu teorinin olma ihtimali var çünkü Mau’nun çizgili geninin öbür tekirlere göre çekinik olduğunu biliyoruz. Her ne kadar Ocicat ve Mau’nun çizgileri birbirinden farklı gözüksede, Mau’nun çizgileri gelişigüzel dağılmış iken Ocicat’in gövdesinde klasik tekir de hemen göze batmayan çizgilerle birlikte parmak izi şeklinde çizgiler bulunur. Devam eden başka bir teori ise çizgilerin, ailenin Siamese bölümünün gizli genlerinden geldiği üzerinedir. Varlığı kanıtlanmış silinik işaretli çizgiler yaşlı Siameselerde açıkça ortaya çıkmaktadır.

Ocicat’in postundaki çizgiler omurgadan omuz kemiğine ve kuyruğa kadar ulaşır. Çizgiler, omuzlara ve kıça kadar dağıtılmış ve bacaklara kadar uzamıştır. Büyük başparmak izli işaretler gövdenin kenarlarında gözükür. Tüm desen klasik tekir deseninin göze batmayan çizgilerini bize verir. Çizgiler, öküz gözü gibi çevrelenmiştir. Abyssinian’lar gibi, Ocicat de agouti soyundandır. Eğer çizgilere yakından bakarsanız, her kılın ucunun daha koyu renkli başka bir alternatif renge sahip olduğunu görürsünüz.

Ocicat Kedi Irkının Tarihçesi

Ilk Ocicat 1964 senesinde, Virginia Daly isimli Michigan’lı, yeni ve alışılmadık kedierin çeşitliliğiyle ilgilenen bir hayvan yetiştiricisi tarafından, Abyssinian renkli bir Siamese türetmeyi denerken yaratılmış. Daly, mühürlü noktalı Siamese dişisindeki kırmızı yanaklı Abyssinian erkeğini melezlerken, sonraki yavrular Abyssinian gibi gözüküp Siamese deseninden gen taşımaya başladılar. Sonra yarı Abyssinian kedileri başka bir tamamen Siamese ile melezleyince Abyssinian noktalı Siamese kedisi hedefine ulaştı.

Ayrıca, aynı doğum sonucu, Daly’nin adını Tonga koyduğu altın çizgili ve bakır rengi gözlü fildişi renkli bir erkek kedi üremiş. Tonga’nın ebevenylerinin öbür çiftleşmelerinde daha çok Tonga benzeri kedi doğmuş ve Ocicat türü resmi olarak başlamış. Ocicat ismini ise Daly’e kızı önermiş çünkü kızına, ocelot isimli vahşi çizgili kediyi hatırlatmış.

Ilk Ocicat 1965’te CFA’ya sergilenmiş ve CFA 1966’da bu türü kabul etmiş. Ama yanlış anlaşılarak ebeveynleri Abyssinian ve American shorthair olarak listelenmiş. Hata yüzünden, yeni Ocicat melezleri American Shorthair olarak kısa bir süreliğine Ocicat alanına eklenmiş. Siamese Svelte’den daha sıkılaşmış bir çeşide ve orjinalinde olmayan renkler ekleyerek vücut tarzları değiştirilmiş.

CFA’daki hevesli karşılama dahil, Ocicat, 1987’e kadar şampiyona statüsünü başaramamış. Bir çok etken yüzünden olsa da ana sebep, Daly’nin Ocicat’i melezlemesi ve nesli geliştirmesinin 11 sene almasıdır. Ama melezler hakkında söylentinin yayılması sonucu ve yakın zaman sonra Daly’nin sonucunu ikiye katlaması, gen havuzunu genişletti. Sonuç olarak, Ocicatler, şuan çok popüler ve çok sayıda takipçisi var.