Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Norveç Orman Kedisi Kedi Irkının Karakteri

Doğal atletler olan Norwegian Forest (Norveç Orman Kedisi) türü, tezgahları, kitaplıkları ve kedi ağaçlarının en yüksek noktalarını araştırmaktan keyif alırlar. Bu tür hareketli, oyunucudur ve bu eğlence düşkünü yapılarını yetişkinliğe ulaştıkları dönemlerde bile korurlar, türün kaslı ve her türlü hava koşuluna uygun dış yapısının siz kandırmasına izin vermeyin. Vahşi Norveç ormanlarında geçirdikleri zamana rağmen (ya da bu yüzden) etrafta sinsice dolaşmak yerine, sarılmaktan hoşlanırlar. Bu zor şartlar altında geçirdikleri zamanlardan dolayı hiçbir şey onları korkutmaz ya da tedirgin etmez. Yeni insanlara ve durumlara, kedi türleri bazında, oldukça kolay adapte olurlar. Oldukça güçlü ve sessizlerdir. Sevdikleri insanların yanında uzandıklarında güçlü bir sesle guruldarlar. Girişken ve insanlarla birlikte olmayı seven bu tür sadece bir insanı hayatına almak yerine çevresindeki herkesi koşulsuz ve hevesli bir şekidle sever.

Norveç Orman Kedisi Kedi Irkının Özellikleri

Türün ayırt edilebilen çift katmanlı kürkü yıl içinde mevsim şartlarına göre farklı uzunluklara ulaşır. Kış döneminden ilkbahara ve yaz döneminden sonbahara olmak üzere iki ayrı kürk yenileme yaşarlar. Bu dönemlerde sahip olduğunuz herşeyin üzerinde kedinizin tüyleri görmek istemiyorsanız düzenli ve derinlemesine yapılan taramalar yapmanız önemlidir. Bu dönemler dışında tür geçirdiği zorlu kışları hatırladığından olsa gerek, daha az tarama gerektirir ve daha az tüy döker.

Norveç Orman Kedisi Kedi Irkının Tarihçesi

Norwegian Forest (Norveç Orman Kedisi), yerel adıyla “Skogkatt (Orman Kedisi), doğal bir türdür ve yabani görüntüsüne rağmen herhangi bir vahşi kedi türünün neslinden ya da kırması değildir. Bu tür Norveç’e büyük ihtimalle Avrupa’dan gelmiştir, ataları Kuzey Avrupa’ya Romalılar tarafından getirilen evcil kedi türleridir. Kuzey Mitolojisinde uzun tüylü iri kedilerden bahsedilmesinden yola çıkarak, bu türün uzun zamandır varolduğunu farz edebiliriz. Bahsi geçen hikayelerin çoğu ağzından ağıza aktarılan hikayelerdir ve bunlar M.S. 800 ile M.S. 1200 yılları arasında Edda şiirleri adı altında yazılı hale gelmişlerdir. Fakat bu türün hikayeler anlatım şekli tartışmalıdır. Bu kedilerin ataları bu topraklara Romalılar tarafından getirilmişlerdir ve Romalıların bu kedileri Mısır’dan getirdikleri düşünüldüğünde türün atalarının kısa tüylü olmaları muhtemeldir. Zaman içinde bu kısa tüylü ırklar Norveç’in sert iklimine uyum sağlamak adına kürklerinde değişimler geçirmişler ve uzun tüylü hale gelmişler ve vücutları dirençli ve iri yapılı bir hal almıştır. Bu türün, özel bir tür olarak ilk tanınması 1930’lara denk gelir. İlk Norwegian Forest Kedi Klübü 1943 yılında kurulmuş ve tür ilk kez 1938 yılında Oslo’daki bir kedi şovunda sergilenmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tür yok olmanın eşiğine gelmiştir ve Norveç Kısa Tüy türüyle yapılan çapraz çiftleştirmeler türün saflığını tehlikeye sokmuştur. 1970’lerde Norveçli kedi severler türün devamını sağlamak için dikkatli bir üreme programı başlatmışlardır. Tür 1980’de Amerika’ya ulaşmıştır ve aynı yıl Norwegian Forest Sevenler Derneği kurulmuştur. Dernek türün Kuzey Amerika kayıtlarında tanınması için uğraşmıştır ve ilk olarak TICA türü 1984 yılında tanımıştır. Tür 1993 yılında CFA yarışmalarına katılabilme hakkı kazanmıştır ve 1995 yılında ACA tarafından tanınmıştır.