Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Nebelung Kedi Irkının Karakteri

Nebelunglar sakin, yumuşak sesli ve nazik bir türdür. Yabancıların yanında genelde çekingen dururlar, bir yerin altına saklanır ve yabancıları uzaktan dikkatle izlerler. İnsanların tahmin edilemez şekilde hareket ettiğini düşünürsek bu türün davranışının zekasını ortaya koyduğunu düşünebiliriz.

Ailelerine karşı ise Nebelunglar ilgili, oyuncu ve özel hayatlarına saygılıdır. Ufak sayıda insanla bağ kurmayı terchi ederler ve bağ kurdukları insanları hayatları boyunca severler ve onlara sadakat gösterirler.

Nebelung Kedi Irkının Özellikleri

Nebelunglar ile Russian Bluelar arasındaki tek fark tüy uzunluklarıdır, bunun dışındaki bütün standartları aynıdır. Russian Blue’nun kısa tüylerine karşı, Nebelung’un tüyleri orta uzunlukta ve ipeksidir, alt kürk ise sık bir tabakadan oluşur. Parlak mavi rengi gümüş grisi ile bir kontrast oluşturur, bu türün tüylerine parlak, sisli bir hava kazandırır. Sık alt tabaka tüyleri vücuttan uzaklaştırsa bile tüyler yapıları sayesinde karışmazlar, haftada bir kez güzelce bir taranma tüylerin karışmaması için yeterli olacaktır.

Sarı gözlere sahip yavruların gözleri büyüdükçe yeşile dönüşebilir. Dördüncü ayın sonlarına doğru yavrunun gözünde yeşil bir halka oluşursa, bu ilerleyen zamanda göz renginin yeşil olacağını gösterir.

Nebelung Kedi Irkının Tarihçesi

Nebelung türünün hikayesi de pek çok tür gibi bir sokak kedisinin, bir evin içerisine ve o evde oturanların kalbine girmesiyle başlar. 1980’lerin başında bir sokak kedisi olan Terri iki kısa tüy bir tane de uzun tüylü yavru verir. Babanın türü bilinmese de Angora genine sahip olduğu düşünülür. Bu yavrular biri 1984 yılında yavruladığında içlerinde bir tane mavi, yarı uzun tüylü erkek bir yavru vardır. Bu yavru Nebelung türünün başlangıç noktası olmuştur.

O zamandan beri Nebelung türünün sayısı yavaşça artmıştır ve tür dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Şu an sadece ufak bir yetiştirici topluluğu Nebelung üzerinde çalışmaktadır ve yetiştiriciler gelecek yıllarda CFA’in türü kabul etmesini ummaktadır.