Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Munchkin Kedi Irkının Karakteri

Munchkinler kendilerine güveni olan ve sempatik bir türdür. Güreşmeyi ve diğer uzun bacaklı kedi dostlarıyla aralarında bir fark yokmuşcasına oynamayı severler. Kedi dostlarıda onların kısa yapısına pek aldırmaz, buna dikkat eden tek tür insanlardır. Türün sevenleri Munchkinlerin diğer kedilerin yapabildiği herşeyi yapabildiğini söyler. Belki dolabın üzerine zıplayamazlar ama mutfak tezgahının üzerine çıkabilirler, evet belki onu da uzun yoldan giderek yaparlar ama yine de yapabilirler. Munchkinlerin evdeki parlak eşyaları bir kenarda sonradan oynamak için zulalamak gibi bir huyları vardır. Oldukça başarılı avcılar olan bu tür, kedi nanesi fareleriyle oynamaktan hoşlanırlar ve oyunları bittiği zaman kucağınıza uzanıp onları sevmenizi isterler.

Munchkin Kedi Irkının Özellikleri

Gen havuzları ufak olduğundan yıllar içinde bu türü canlı tutabilmek için çeşitli çapraz çiftleştirmeler yapılmıştır. Bu sebepten dolayı yıllar için türün vücut yapısı yeni eklenen genlere göre değişime uğramıştır. Safkan olarak tanınmış bir cinse ait olmayan her evcil kedi türü çapraz çiftleştirmeye uygundur. Munchkin çiftleştirme türüne göre farklı renklere, tüy uzunluğuna ve desenlere sahip olabilir.. Oldukça uzun tüylü Munckinler olabileceği gibi, Siamese tarzı Munchkinlerde görebilirsiniz.

Munchkin Kedi Irkının Tarihçesi

Bu türün kabul edilmesi ya da edilmemesi uzun zamandır kedi severler arasında bir tartışma sebebidir. Türün sevdalıların sırf vücut yapısı nedeniyle Munchkin’nin aşağılandığını düşünürken, diğer taraf türün “özel” değil daha çok “genetik bir hata” olduğunu düşünürler.

Bu kısa bacaklı türün ilk yazılı bilgileri 30’larda İngiltere’de tutulmuştur. Bu dökümanda türün İkinci Dünya Savaşından önce 4 jenerasyon boyunca kendi başına hayatta kaldığı yazılıdır. Türün Munchkin adı “Oz Büyücüsü”ndeki ufak insanlardan gelmektedir.

Türün kabul edilmesi durumu hala karışıktır. Türün yetiştiricileri 1991 yılında kabul için başvurmuşlar ama geri çevirilmişlerdir. 1994’de tekrar denemişler ve bu sefer kabul tür kabul edilmiştir. Fakat bu kabulden sonra kabul işlemini yapan TICA’nın bir üyesi türün kabulünun yanlış olduğunu düşünerek istifa etmiştir. Fakat türün etrafında dönen bu olaylar türün popülerliğine katkı sağlamıştır, halktan bu türe gelen talep oldukça yüksektir ve popülasyon sınırlı olduğundan türün fiyatları oldukça yükselmiştir.