Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Manx Kedi Irkının Karakteri

Manx’in üretiminin ve yetiştirilmesinin bu kadar zor olmasına rağmen, çok güçlü bir takipçi ve seveni olmasının sebebi büyük ihtimalle davranışsal yapısıdır. Manxler inanılmaz birer ev yoldaşıdır. Zeki, aktif, eğlenmeyi seven ve bir kuyruğa ihtiyaç duymadan kendilerini ifade edebilen bir türdür. Manxler diğer ev hayvanlarıyla (özellikle köpeklerle) çok iyi anlaşırlar ve sahipleriyle güçlü bir bağ kurarlar. Yakalama oyunu oynamaktan hoşlanırlar ve suyla araları iyidir, tabiki suyla kendi istediklerini yaptıkları sürece. Manxler güçlü arka bacakları sayesinde inanılmaz zıplayıcılardır. Manx etraftayken hiçbir dolap güvenli değildir.

Manxlerin “Manx Hoplaması” adı verilen tavşan vari bir yürüme şekilleri vardır. Bazı üreticiler bunun iskelet yapılarındaki bir abnormaliteden kaynaklandığını söylese de bir grup da bunun kısa arka ve uzun ön bacak yapısından dolayı olduğunu düşünür.

Manx Kedi Irkının Özellikleri

Manxler “Manx Geni” nedeniyle yetiştirmesi en zor ırklardan biridir. Ebeveynlerin ikisi de Manx olan çiftleşmelerde yavruların sadece çeyreği hayatta kalmayı başarabilir. Manx doğumları az sayıda yavru ile olur, genelde 2,3 ya da 4 yavru doğar. Normalden yüksek ölüm oranı dışında Manx geni başka rahatsızlıklara da sebep olabilir, omurga çıkması ya da kaynaması, bağırsak rahatsızlıkları bunlardan bir kaçıdır.

Manx Kedi Irkının Tarihçesi

Manx türü yüzyıllar boyunca Man Adalarında yaşamış bir türdür. Adaya nasıl geldikleri konusunda ise tam bir bilgi yoktur. Nasıl geldikleri belli olmasa da kuyruksuz yapılarının sebebi Man adalarındaki kedi türlerinin genelinde olan ani bir mutasyonun sonucudur.

Modern tarhileri ise oldukça iyi dökümanlaştırılmıştır ama pek heyecanlı değildir. Manx kedi sevdasının ilk başladığı günlerden itibaren popüler bir tür olmuştur. Kral 7. Edward’ın bir Manx sevdalısı olduğu bilinmektedir. Başta sadece Manx adasından getirilen bu kediler, adanın Manx popülasyonunun azalmasından sonra Amerikalı ve Avrupalı yetiştiriciler tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır fakat doğum sonrası yüksek ölüm oranları nedeniyle bu türün talebi hiç bir zaman tam olarak karşılanamamıştır.