Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Korat Kedi Irkının Karakteri

Koratlar Siamese yoldaşları kadar konuşkan değillerdir, fakat isteklerini belirtmek için farklı yöntemleri vardır. Yemek zamanı ayak bildiğinize dolanırlar, ya da omzunuza çıkabilirler, ya da bileğinize ufak bir ısırık vererek yemek için gecikmemeniz gerektiğini söylerler. Söylecek önemli bir şeyleri varsa, söylemekten çekinmezler. Koratlar oldukça sosyal, oyuncu ve hayat doludur, fakat düz duvara tırmanıp oradan başka yere zıplayacak kadar değil. Ayrıca çok zeki oldukları belirtirilir.

Siameseler gibi Koratlar da yakalama oynamaktan hoşlanırlar, fırtlattığınız oyuncakların peşine koşmak onları eğlendirir ve sizinle zaman geçirmelerini sağlar. Koratlar ilgiden hoşlanır ve isterler, düzenli olarak kolunuzu ya da kucağınızı, kalbinizle beraber, ele geçirme planları yaparlar.

Korat Kedi Irkının Özellikleri

Kaslı ve iri vücut hatları, kürk yapısı ve rengi bu türü diğerlerinden ayırır. Kürkü tek renk, her noktada aynı, gümüş-mavi lekesiz bir renge sahiptir, tüylerin rengi köklerde biraz daha açıktır. Tüylerindeki gümüş rengi sayesinde tüyleri bir hale efektiyle parlar. Koratlar gelişme sürecinde bir tür “çirkin ördek” döneminden geçer ve gerçek güzelliklerini iki ila dört yaş arasında yakalarlar. Gerçek göz renklerini olgunluk dönemine kadar elde edemezler.

Korat Kedi Irkının Tarihçesi

Koratlar Tayland’da şans kedisi olarak anılırlar. Siamese kedilerinin aksine Koratlar, kraliyet ailelerinden çok halk tarafından sahiplenilmiştir ve şans getirdiklerine inanıldığından el üstünde tutulmuşlardır. Koratlar çok nadiren satılmıştır, genelde saygı ve sevgi belirtmesi amacıyla hediye edilmişlerdir. Yeni evlilere bir çift Korat kedisi verilmiştir.

Koratları Amerika’ya getiren kişi Jean Johnson’dır. Uzun süre eşiyle Bangkok’da yaşayan Johnson uzun süre boyunca bir çift Korat almaya çalışmış fakat imkan olmamıştır. Sonunda 1959’da kendisine Tayland hükümeti tarafından bir çift Korat hediye edilmiştir. Bu ikili Amerika’daki Koratların temelini oluşturmuştur. 1966 yılında ise CFA Koratları tür olarak tanımıştır.

Günümüzde Tayland içinde Korat bulmak inanılmaz zordur, ithal etmekse daha zor. Yıllar içinde türün sayısı oldukça azalmıştır ve türün üyelerine sahip insanlar bu kedileri hala iyi şans getirdiğini düşündüklerinden satılık olarak görmemektedirler.