Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Javanese Kedi Irkının Karakteri

Javanese türü tıpkı Balinese akrabaları gibi oyuncu, sadık ve size hayatı nasıl gördüklerini ve nelerden hoşlandıklarını anlatmaktan hoşlanan bir türdür, özellikle hangi yemekleri sevdiklerini açıkça söylerler. Javanese türünün yemekler konusunda bir merakları vardır bu yüzden düzenli oyunlarla kalori yakmaları sağlanmalıdır yoksa birer yağ tulumuna dönmeleri içten bile değildir.

Merakları, zekaları ve güçlü iletişim yetenekleri sayesinde Javanese türü sizinle iletişim içinde olacak, sizi gittiğiniz yerlere takip edecek bir kedi istiyorsanız muhteşem bir tercihtir. Miyavlamaları bariz bir iletişim çabasıdır,çünkü bunu yaparken direk gözlerinizin içine bakarlar ve bir soru sorduğunuzda buna cevap verirler. Türün sevenleri Javanese için kolay eğitilebilir ve Siamese kadar zamanınızı almayacak bir tür olarak betimler.

Javanese Kedi Irkının Özellikleri

Javanese ırkının standartları Siamese ırkının neredeyse aynısıdır. Ana farklılıklar renk şemalarında ve tüy uzunluklarındadır. Siameselerle aynı vücut yapısına sahip hatlara sahip olmalarına rağmen Javanese ırkı daha yumuşak hatlara sahiptir, bunun sebebi de uzun tüyleridir. Tüyleri orta uzunlukta olduğundan ve tüy yapılarından dolayı tüyleri çok fazla dolanmaz ve bu sayede çok daha az tarama gerektirirler.

Javanese türü genelde sağlıklı bir tür olmasına rağmen Siamese gibi bazı genetik rahatsızlıkları bulunabilir. Göğüs kafesinin dışarıya doğru çıkması Siamese familyasında görülen genel bir kalıtsal rahatsızlıktır. Kalple alakalı nadir görülen endocardial fibroelastosis ise bu türde görülen tehlikeli ve ciddi bir anomalidir.

Javanese Kedi Irkının Tarihçesi

Javanese türü Siamese türü üzerinden geliştirilen türlerden biridir. Bu türün üyeleri vucüt yapısı ve davranışsal olarak birbirine benzer. Farklılıklar kürk uzunluğunda, deseninde ve renklerinde görülür. Javanese bu familyada Colorpoint Shorthair türünün uzun tüylüsü olarak yerini alır.

Javanese türü tarihsel olarak Balinese ırkıyla yakından bağlantılıdır. Adını aldığını Java adalarıyla herhangi bir bağı yoktur, tıpkı Balinese ırkının Bali adalarıyla bir bağlantısı olmadığı gibi, bu adlar sadece güzel bir his yarattığı için verilmiştir. Javanese türünün yaratılışı Balinese ile Colorpoint Shorthair’in çiftleştirilmesi sonucu olmuştur. Sonuçta ortaya Siamese türünün bütün özelliklerini barındıran ama uzun tüylü ve türün temel 4 renginden farklı bir renge sahip Javanese olmuştur. Bu tür 1987’de CFA tarafından tanınmıştır.