Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Japanese Bobtail Kedi Irkının Karakteri

Bobtail türü muhteşem yoldaşlardır. Meraklı, cesur, zeki, tetikte olmalarının yanı sıra yeni insanlara, hayvanlara ve durumlara inanılmaz kolay uyum sağlarlar, bu sayede kedi şovlarında yarıştırması oldukça kolay bir türdür. Bobtaillar hareketli bir türdür ama sinir bozacak şekilde değildir. Oyunları sizi içine alır ve eğlendirir. İnsan dostlarıyla iletişim içinde olmayı severler ve bunun için size yardımcı bile olurlar (İhtiyacınız olmadığı zamanlar da bile). Bobtailler sizinle konuşmaktan da oldukça keyif alırlar, kuş ciklemesine benzeyen sesleriyle çok farklı tonlarda ses çıkartabilirler, bazı üreticiler bu sesleri şarkı söyleyeme benzetirler.

Japanese Bobtail Kedi Irkının Özellikleri

Türün pon-pon şeklindeki kuyruğunun tek sebebi resesif bir gendir. Bobtail/Bobtail çiftleşmesinden çıkan sonuç 0 Bobtail yavruları olacaktır. Bobtail yapı olarak benzediği Manx türüne genetik olarak bağlı değildir ve türün genetiğinde herhangi bir zayıflık da bulunmamaktadır. Uzun tüyleri kuyruğun kemik yapısını saklar, bu türün kuyruğu normalde 10cm uzunluğundadır fakat tirbuşon şeklini alarak olduğundan çok daha kısa görünür.

Japanese Bobtail Kedi Irkının Tarihçesi

Bu türün nerede ve ne zaman ortaya çıktığına dair bir bilgi yoktur. Bildiğimiz tel şey türün Uzak Doğu’da uzun zamandır var olduğu ve antik Japon kültüründe sayısız referansa sahip olduğudur. Sahip olduğumuz bilgilerin çoğu da bu bu kültürün eski hikayelerinden ve efsanelerinden gelir.

Japonya, Çin ve Kore’de evcil kedilerin ortaya çıkışı 6. Yüzyılın başına denk gelir, fakat bu kedi türünün kuyruk yapısının bu şekilde olup olmadığı bilinmemektedir, fakat Bobtail 17. Yüzyılda oldukça yaygınlaşmıştır, hatta Kraliyet Ailesi bu kedileri zarafet ve güzellikleri nedeniyle büyük bir önem ve sevgi ile bakmıştır.

Bugün Amerika’da bu türü sadece evlerde, kedi şovlarında görebilirsiniz fakat Japonya’da bu tür evlerde beslendiği gibi sokak kedilerinin büyük bir çoğunluğunu da bu tür oluşturur.