Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

American Bobtail Kedi Irkının Karakteri

American Bobtail enerjik , oyuncu ve arkadaş canlısıdır. İnanılmaz zekası sizi hayrete düşürebilir, kapalı odalardan ve kafeslerden kaçması tıpkı bir houdini şovu gibidir. İnsan odaklıdırlar, miyavlayarak ve sevgi dolu bakışlarıyla kucağınıza oturarak ilginizi çekmeye çalışırlar.

Aktif kedi ırklarıyla kıyaslandığında (İran Kedisi '1' , Abyssinian '10') American Bobtail 10 üzerinden 7 ya da 8 aktiflik notu alabilir, eğlenceyi seven şamatacı kedilerdir ama hiperaktif değildirler.

American Bobtail Kedi Irkının Özellikleri

Bobtail yavaş gelişim göstermektedir, olgunluk evresine varması iki ya da üç yıl sürer. Arka bacakları ön bacakları nazaran daha uzundur , ayakları geniş yapıya sahiptir.

Bobtaillerin en önemli özelliği ise, kısa kuyruklarıdır, diğer kedilerin kuyruk uzunluğunun üçte birine sahiptirler.Manx kediler gibi Bobtail de kısa kuyruğunu baskın genlerine borçludur. Kuyruk düz ve eklemlidir bu sayede kuyrugunu kıvırabilir. Hiç kuyruğu olmayan Bobtailların iyileştirelemez omurga sorunları vardır, bu yüzden sahiplenirken bu konuya dikkat etmenizde fayda vardır.

Geniş ve ince bir tarakla tüy bakımı yapılabilir. Yıkamak istediğiniz zaman yağ içermeyen şampuan kullanmalısınız çünkü Bobtail çok hassas bir tüy yapısına sahiptir.

American Bobtail Kedi Irkının Tarihçesi

Son dönemde ilgi odağı olmasına rağmen American Bobtail 1960'lardan beri varolmaktadır, tuhaf bir raslantı sonucu ortaya çıkmıştır.

Saf Bobtail genleri, kısa kuyruklu tekir bir kediyle(Yodie) bir siyam dişisinin çiftleşmesinden ortaya çıkmıştır. Yodie'nin kökeni bilinmese de kısa kuyruğundan dolayı Arizona'da yaşayan yerel bir tekir kedi türü olduğu düşünülmektedir.

Doğan yavrunun güzelliği sonrasında artan ilgiyle beraber Birman, Himalayan, hatta Himalayan/Siyam ırklarının karışmasıyla günümüzdeki American Bobtail oluşmuştur bu güzel kedi ırkı artık maalesef fazla bulunmuyor. Ama ırk geliştiricileri ırkı yaşatmak için uğraşıyorlar.