Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Himalayan Kedi Irkının Karakteri

Türün sevdalılarının koyduğu isimle “Himmi” kapalı mekanlar için muhteşem yoldaşlardır. Nazik, sakin, iyi huylu ve oyuncudurlar. Siamese’ler gibi Himalaya Kedileri de yakalama oynamayı severler, büzüştürülmüş bir kağıt parçası ya da bir oyuncak onları saatlerce oyalayabilir.

Bu tür insanlara sadık ve onların ilgisine bağlı yaşayan bir türdür, onların dostluğunu ve korumasını bekler. İlgiden ve sevilmekten hoşlanırlar, ne şanslılar ki anavatanları olan Himalaya’da aileler günlerinin bir kısmını sadece kedileri ile ilgilenmeye ayırırlar. Persian kardeşleri gibi oldukça sakindirler ve ilgi için sizi rahatsız etmezler. Persianlara göre daha konuşkan olan bu tür Siameselere göre ise oldukça sessizdirler.

Himalayan Kedi Irkının Özellikleri

Son dönemde ki kedi şovlarında türün yüz biçimde yetiştiricilerin uç noktalara gittiği görülmektedir. Bu türün bazı severlerini rahatsız etmektedir çünkü bu uç yapı tür için rahatsızlık verici olabilir, belirtilen sorunların arasında nefes alma güçlükleri, çiğneme sırasında dişlerin kapanmaması ve doğumda zorluklar sayılabilir.

Bu uç ve değiştirilmiş yapıyı sevmeyenler için TCA orjinal Himalaya türünün yüz yapısını kabul eder ve bu tipin kullanılmasını teşvik eder. Bu türe aynı zamanda “Bebek Yüz Himalaya Kedisi” de denmektedir.

Himalayan Kedi Irkının Tarihçesi

Siamese ile Persian türünün ilk çiftleşmesi 1924 yılında İsveçli bir genetikçi tarafından yapılmıştır, fakat 1935 yılına kadar beklediği nokta desenli uzun tüy yavruyu alamamıştır. 1930’da Harvard’da iki tıp çalışanı da Siamese ile Persian’ı birleştirmiş ve siyah kısa tüylü yavrular elde etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı yetiştirme programlarının durmasına neden olduysa da 1950’de Amerikalı bir yetiştirici aranan sonucu elde etmiş ve Persian’nın noktalı yapsına sahip uzun tüylü bir yavru elde etmeyi başarmıştır. Aynı dönemde İngiliz yetiştiriciler de bekledikleri sonucu almışlardır ve 1955 yılında Renkli Nokta Himala Kedisi türü kabul edilmiştir. Verilen bu isim bugün de kullanılmaktadır.