Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Havana Brown Kedi Irkının Karakteri

Bu türün ağız yapısı, kulakları ya da kürk yapısından daha önemli olan şey kişilikleridir. Oldukça nadir bulunması ve kedi sevelerin kendi aralarında sakladıkları bir sır olmasına rağmen bu tür zaman içinde baya ilgili bir takipçi kitlesi yakalamıştır. Havana Brown türü sevgisini gösteren, nazik, zeki ve diğer Siamese akrabalarının aksine sessizdirler. Her türlü koşulu kabul edip buna uyum sağlayabilirler ve bu konuda kendilerine güvenleri tamdır.

Havanalar mutlu ve sağlıklı yaşayabilmek için insanlarla iletişim içinde olmalıdırlar. İnsan dostlarının etrafında olmaktan ve onların ilgisinden mutlu olurlar, ev işlerinizi yaparken sizin etrafınızda dolaşıp yardım ediyorlarmış gibi davranırlar. Havana’lar sevdikleri insanlara dokunmaktan hoşlanırlar, ilgi istediklerinde patileriyle uzanıp insan yoldaşlarını dürtmekten çekinmezler.

Yakalama oyunu türün en sevdiği oyunlardan biridir, çoğu zaman ağızlarında oyuncakları ya da buldukları başka eşyaları gezdirirler. Eğer bir eşyanızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız kedinizin yattığı yere bakmak isteyebilirsiniz. Aradığınız eşya büyülü bir şekilde kedinizin yatağından çıkabilir.

Havana Brown Kedi Irkının Özellikleri

İngiliz yetiştiricilerin Siamese’e daha çok benzeyen bir tür yaratmalarına rağmen, Amerikan yetiştiriciler kendi yetiştirdikleri Havanalar için daha ortalama bir vücut ve kafa yapısı tercih etmişlerdir. İngiliz Havanaları vücut yapısı olarak Amerikan kuzenlerine göre daha çok Siamese’e benzerler. Amerikan Havanaları daha belirgin bir ağıza, zengin kürk renklerine, anlamlı gözlere ve büyük kulaklara sahiptir.

Havanaların kürk renkleri de oldukça dikkat çekici ve türe özeldir. Kahverenginin ılık tonlarından kırmızı-kahverengiye ya da mahogani rengine doğru giden bir renk skalasına sahiplerdir. Yavrularda ve gençlerde tekirlere özgü lekeler görülebilir.

Havana Brown Kedi Irkının Tarihçesi

Havana Brown türü Siam’ın mistik topraklarından çıkmış çikolata renkli bir kedi türüdür. Bu kediler 1800’lü yılların sonunda Siam’dan (Şu an Tayland) gelmiştir. İlk kayıtlarda bu tür “Ceviz ağacı renginde, yeşile çalan mavi göz renkli Siamese” olarak geçer.

Bu tek renk kahverengi tür Avrupa’da 1800’lü yılların sonunda ve 1900’lerin başında görücüye çıkmıştır. 1888 yılında bir yarışmada aldığı birincilikle değer verilen bir tür olduğunu göstermiştir. Fakat 1930 yılında Siamese Kedi Klübünün türün yetiştiricilerine yaptığı bir açıklama ile mavi göz dışında herhangi bir Siamese kedisini kabul etmeyeceklerini açıklamasıyla tür gözden düşmüştür. Fakat 50’li yılların başında tür tekrar yükselişe geçmiştir ve İngiliz yetiştiriceler türün hala muhteşem güzellikte olduğuna karar vererek, türün yetiştirilmesinde çalışmaya başlamışlardır. Aynı yıllarda ilk Havanalar Amerika’ya gelmiştir. 1959 yılında türe Havana Brown adı verilmiştir ve 1964 yılında CFA türü yarışmalarda yarışabilecek şekilde kabul etmiştir.