Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Exotic Shorthair Kedi Irkının Karakteri

Bazı insanlar bu türün ve akrabası olan Persian’nın sakin, durgun yapısını pek sevmeyip, türe “tüylü mobilya” lakabını taksa da, gerçekte Egzotikler oldukça oyuncu, yakalama oynamayı seven, ufak şekerlemelerinin arasına kedi nanesi dolu fare oyuncaklarını kovalamayı sıkıştıran bir türdür. Amerikan Kısatüy ile olan bağlarından dolayı Egoztikler, Persian’a göre çok daha canlıdır, fakat bazı üreticiler bu iki türün tabiat açısından neredeyse aynı olduğunu söyler.

Şüphesiz Egzotiklerin tabiatı tamamen aynı olmasa da Persianlara benzer, sessiz, sadık, sevgilerini gösteren bir türdür. Sevdiği insanların hayatının bir parçası olmak isterler ve sahiplerini sessizce takip edip yaptıklarını izlerler. Sahipleri tarafından kucaklanmak, sarılınmayı severler ve karşılığında guruldayıp, yalayarak minnetarlıklarını gösterirler, sonrasında ise kalın kürklerini soğukmak için bir mutfak tezgahına ya da evin soğuk taşlarından birine uzanırlar. Türün severleri kısa tüyleri nedeniyle bu türle geçirdikleri zamanın çok az kısmında tüyleri taradıklarını söylerler.

Exotic Shorthair Kedi Irkının Özellikleri

Persian vücut tipini, tüy yapısını ve geniş gen havuzunu korumak adına türün Persian bağlarını koparmamak gerekir. Persian/Egzotik çiftleşmelerinden doğan yavruların neredeyse %50’si uzun tüylerle doğar, eğer Egzotik ebevyenlerden biri resesif uzun tüy genini taşıyorsa. Hatta Egzotik/Egzotik eşleşmelerinde bile yavrular uzun tüylü olabilir, eğer ebeveynler uzun tüy genine sahipse. Bu durum Egzotik üreme sürecini oldukça zora sokar çünkü CFA uzun tüylü oldukları takdirde türün Egzotik olduğunu kabul etmemektedir. Türün severleri bu durumu CFA’e kabul ettirmeye çalışmaktadırlar fakat başarılı olacakları garanti değildir.

Diğer kuruluşların ise duruma bakışı farklıdır. Mesela TICA bu şekildeki cinslerin Persian olarak gösterilmesini kabul eder, ACFA ise bu türü Uzuntüylü Egzotik olarak kabul eder.

Exotic Shorthair Kedi Irkının Tarihçesi

1950’lerin sonunda Amerikan Kısatüy üreticileri Persian popülasyonundan etkilenerek, gizlice Amerikan Kısatüy ırkına Persian geni eklemeye başladılar, bu sayede Amerikan Kısatüy’ün vücut yapısını geliştirebileceklerdi ve Persian’nın muhteşem gümüş rengini bu ırka aktarabileceklerdi. Bu hibrid çalışması sebebiyle Amerikan Kısatüy’ün vücut yapısı baya bir değişikliğe uğradı, kemikleri irileşti, yüzü yuvarlaklaştı ve burnu kısaldı, kürkü ise sık ve uzun hale geldi. Persian vücut yapısının popüler olması sebebiyle bu hibrid tür henüz resmi olarak tanınmamış olmasına rağmen yarışmalarda oldukça başarılı oldu.

Bundan rahatsız olan diğer Amerikan Kısatüy üreticileri ise, karma gen taşıyan bu türün yarışmalara kabul edilmemesini talep ettiler. Bunun üzerine bir süre sınıfsız kalan bu ırk sonunda CFA’in Egzotik Kısatüy standartını getirmesiyle kendilerini bir sınıf buldular. Tür CFA tarafından yarışmalara kabul edildiğinde sene 1967 idi.