Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Egyptian Mau Kedi Irkının Karakteri

Türün sevenleri ilk görüşte muhteşem güzellikteki noktalı tüylerine hayran olsalarda, üreticilerin asıl türe sevgilerinin sebebi türün tabiatı ve kişiliğidir. Maular genelde ördek avlarına götürülürler, yakalamaktan hoşlanırlar ve avcılık dürtülerini tatmin edecek oyunlar oynamaktan hoşlanırlar, eğer izin verilirse dış ortamda başarılı avcılar haline gelirler.

Fakat bu yapıları onlara ev sahipliği yapan insanlara bağlı olmadıkları anlamına gelmez. Sahiplerine oldukça sadık olan bu tür, sevgilerini sadece ailesiyle paylaşır ve yabancılara çok ilgi göstermezler.

Çok konuşkan olmamakla beraber, sahiplerine bir şeylerin eksik olduğunu belirtmekten geri kalmazlar. Özellikle konu yemek kaplarının boş olduğuysa. Sesleri kısık ve melodiktir. İnsanlarla iletişim içine girdiklerinde Maular kuyruklarını sallar, ayaklarını hareket ettirir ve normal seslerinden daha farklı tonlarda sesler çıkartırlar.

Egyptian Mau Kedi Irkının Özellikleri

Bu türün en belirgin özellikleri kürklerine düzensiz dağılmış, belirgin noktalarıdır. Bu noktaların yerleri ve şekilleri çeşitlilik gösterebilir, noktalar büyük, ufak, yuvarlak ya da daha elips şekilli olabilir. Önemli olan bu noktalar türün asıl tüy renginden farklı ve ayırt edilebilir durumdadır ve güzel bir kontrast oluşturur. Yüzlerinde oldukça belirgin bir “M” lekesi vardır, bazen bu lekeye “Scarab (Antik Mısır’da kutsal sayılan bir böcek)” lekesi de denir. Yanaklarında maskara çekilmiş gibi izler bulunur. Bir rivayete göre Antik Mısır’da kadınlar bu maskara şeklini kendi makyajlarına referans olarak kullanmışlardır.

Egyptian Mau Kedi Irkının Tarihçesi

Mısır Mausu bilinen en eski evcil kedi türlerinden biridir. Resimler, betimlemeler, heykeller vasıtası ile bu türün Antik Mısır döneminden beri var olduğunu ve insanların bu hayvanları kutsal saydığını biliyoruz. Milattan önce 1100 yılına ait bir papirüs çiziminde RA’nın Mau formunda kötü yılan APEP ile savaştığını görüyoruz. Mısır Mau’sunun Avrupa kedi severleri ile tanışması 1900’lerin başına denk gelir. İtalya, İsviçre ve Fransa’daki kedi severler türün üremesinde oldukça yol katetmiştir fakat İkinci Dünya Savaşı döneminde Mau’ların sayısı oldukça azalmıştır, tür neredeyse yok olma noktasına gelmiştir. Rusya’dan sürgün edilmiş bir prenses olan Nathalie Troubetskoy’un çalışmaları sayesinde tür yok olmanın eşiğinden dönmüştür. Mau türü 1968 yılında ilk olarak CFF tarafından tanınmıştır sonrasında CFA türün 1977’de yarışmalarda yarışmalara katılmasına izin vermiştir.