Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Devon Rex Kedi Irkının Karakteri

Devonlar büyük kulakları ve büyük, birazda tehditkar gözleri nedeniyle zaman zaman Elflere, Perilere ve tabiki uzaylılara benzetilir. Bu türün sevenleri türü “Kaniş Kedi” olarak betimlerler çünkü bu tür sahiplerine sarılmaktan, onlarla uyumaktan ve sabahları onları öperek uyandırmaktan hoşlanırlar. Ve diğer türlere göre çok daha az tüy döktükleri için sabah uyandığınızda tüyle kaplanmamış olursunuz.

Fakat Devon sahibi olmak için sadece az tüy dökmeleri bir sebep değil tabiki. Bu tür oldukça sadık, oyuncu, cesur ve zekidir. Devonlar yakalama oyunu oynamaktan, kucakta oturmaktan ve omzunuzda gezmekten çok zevk alırlar. Yaptığınız işlere karşı inanılmaz bir ilgi gösterirler, isterseniz patates soyuyor olun, isterseniz duş alıyor olun, yaptığınız her şeyi dikkatle izleyeceklerdir.

Devon Rex Kedi Irkının Özellikleri

Cornishlerin kürkleri koruma tüylerinden yoksunken, Devonlar 3 farklı tüy yapısına sahip tip ; koruma, deri üstü kısa tüy ve alt taraf. Fakat koruma tüyleri genelde kırılgan ve bodur olur. Bıyık tüylerinden ise tamamen yoksundur. Türleri inanılmaz kolay bir şekilde zarar görebilir bu yüzden bir sonraki tüy dökümü dönemlerine kadar vücutlarında kel bölgeler oluşabilir. Devonlar çok az taranma ihtiyacı hissederler ve en sevdikleri tarak elinizdir, başlarından aşağıya doğru inmenizden hoşlanırlar.

Devon Rex Kedi Irkının Tarihçesi

Devon’un insan kucaklarına oturması 60’lı yıllara dayanır. Ondan önce bu tür İngiltere’nin Devonshire kasabasında ki terk edilmiş madenlerin çevresinde yaşardı. Devon türünden bir erkeğin kedi sever Beryl Cox’ın bir kedisiyle çiftleşmesi sonucu doğan yavrular sonucu bu tür üreticilerin ilgisini çekmiştir. Başta bu tür Cornish Rex ile karıştırılmış falan tüy yapılarındaki farklılıklar sonucu farklı bir tür olduğu anlaşılmıştır.

Amerika’ya ilk Devon 1968 yılında gelmiştir. 1972 yılında ACFA Devon ırkını ilk tanıyan topluluk olmuştur. CFA ise ırkı 1983 yılında tanımıştır. Bu zaman içinde Cornish Rex’in popülerliğini yakalayamamış olsa da Devon ırkı son zamanlarda giderek daha çok yarışmada boy göstermeye başlamıştır.