Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Cymric Kedi Irkının Karakteri

Cymric türünün kişiliği üretiminin oldukça zor olmasına rağmen ciddi bir takipçiye sahiptir. Cymric’ler zeki, oyunsever ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen bir türdür, köpekler de buna dahil. Tür sahiplerine oldukça sadıktırve onlarla güzel zaman geçirmekten hoşlanırlar. Kendilerine Numara öğretmek oldukça kolaydır, tabi ki diğer kedi türlerine göre. Oyuncu yapıda olmalarına rağmen nazik ve agresif olmayan bir türdür. Bu tür çocuklu aileler için oldukça güzel bir seçimdir.

Cymric türü oldukça iyi zıplayıcılardır ve yeterince motive edilirlerse en güvenli dolaplara bile ulaşabilirler. Suya karşı inanılmaz bir ilgileri vardır yeterki içine girmesinler. Bu ilgi büyük ihtimalle anavatanlarının suyla çevirili olmasından gelmektedir.

Cymric Kedi Irkının Özellikleri

Cymric’ler farklı kuyruk uzunluklarıyla gelirler. Dört farklı kuyruk tipinden bahsedebiliriz, genel olarak sağrılı tür dominant olsa da Manx türü genine sahip Cymric’lerde şu dört tür kuyruk görülebilir; Sağrılı, sağrılı topuz, kıvrık ve uzun. Sağrılı tür kuyruğa sahip değildir, fakat bu tür yarışmalara bu şekilde katılabilir. Sağrılı topuz olanların kuyrukları ufak bir topuz şeklindedir. Kıvrık türünün kuyruğu oldukça kısa ve kıvrıktır. Uzun kuyruklu olanların ise ortalama bir kedi kadar uzun kuyrukları vardır. Bu tür genelde üreme amaçlı kullanılır.

Cymric Kedi Irkının Tarihçesi

Araştırmacılara göre bu türün bulunduğu Man Adası’na insan yerleşiminden yüzyıllar once Manx türü bu adada yaşamaktaydı. Bu adada her hangi bir evcil kedi türünün varlığı bilinmemekteydi ve evcil kedilerin buraya gelmesiyle ilgili bir kaç teori mevcuttur. İspanyol Armada’ları ya da burada koloniler kuran Viking toplulukları evcil kedi türlerini buraya getirmiş olabilir. Bazı kedi severler Manx türüne sonradan İngiliz Kısatüy’ün genlerinin karıştığını söylerler ki benzerliklerine ve vücut yapılarına bakarak bunun çok da yanlış bir teori olmadığını düşünebiliriz.

Kayıtları incelediğimizde bu türün direk kuyruksuz bir türün devamı olarak başlamaktan çok bir mutasyonun sonucu olduğunu görürürüz. Bu kuyruksuz yapı türün genetik yapısındaki dominant bir genin sonucudur. Bu sebepten dolayı Manx ya da Cymric türü diğer kısa kuyruklu türlerle genetic olarak bağlı değildir. Mesela Japon Bobtail türü kısa kuyruğunu resesif genlerine borçludur.

Her ne kadar kedi severler tarafından yeni farkedilmiş olsa da Cymric türü uzun zamandır aramızda olan bir türdür, fakat 1963’de ilk olarak Uzuntüylü Manx olarak tanıtılmasının ardından ancak 1970’lerde ciddi bir takipçi sayısı edinebilmiştir. Bir süre bu adla anıldıktan sonra türün adı Cymric olarak değiştirilmiştir.