Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Cornish Rex Kedi Irkının Karakteri

Cornish Rex türü eğlenmeyi ve oyunu seven, aktif, dost canlısı, “ceylan gibi” bir kedi türüdür. Onlara göre her şey bir oyundur ve sosyalleşip oyun oynamak istediklerinde reddetmek oldukça zordur ve genelde bur uh halindedirler. Rexler sevdikleri insanlarla aşırı derecede ilgilidirler. Sıcak, suet hissi veren yapıları sayesinde soğuk günlerde muhteşem bir kucak ısıtıcısına dönüşürler. Zeki, tetikte ve genelde kontrol edilmesi oldukça kolay bir türdür.

Çok canayakındırlar, özellikle de yemek zamanlarında, hatta o kadar ki yemeğinizin bir parçasından vazgeçmeden onları tabağınızdan uzak tutamazsınız. Guruldayarak ortalıkda dolanan Rex siz bakmadığınız anda yemeğinizin bir kısmını -emin olun- çalacaktır.

Bazı Rexler atılan şeyi alıp getirme oyunundan keyif alırlar. Başarılı tırmanıcı, zıplayıcı ve koşuculardır, patilerini çok etkili bir şekilde kullanabilirler. Hiçbir raf ya da dolap Cornish Rex için ulaşılamaz değildir.

Cornish Rex Kedi Irkının Özellikleri

Cornish Rex türü kedilere alerjisi olan insanlar tarafından bile sahiplenilebilir, bu tür alerjik reaksiyon oluşturma riski düşük olan bir türdür. Eğer evinizde kedi tüyü dökülmesi konusunda titizseniz Cornish ve Devon türleri diğer kedi türlerine oranla çok daha az tüy dökerler. Fakat kedilere olan alerjik reaksiyon sadece tüy sebebi ile olmaz. Kedilerin salyalarında ve yağ bezlerinde bulunan FEL D1 adlı alerjik protein bu reaksiyona sebep olur. Kediler kendilerini temizlerken bu protein tüylerine geçirirler. Cornish Rex de bu protein üretir fakat çok fazla tüy dökmediğinden evin içinde çok fazla alerjik madde yaratmamış olur. Ayrıca kısa tüyleri nedeniyle Cornish Rex türünü yıkamak daha kolaydır ve bu sayede düzenli yıkanan Cornish Rex’in tüylerinde FEL D1 proteini azalmış olur.

Cornish Rex, Devon Rex ile bazı noktalarda benzerlik, bazı noktalarda ise farklılıklar gösterir. İki tür Rex’inde kürkleri resesif genler tarafından geliştirilir. Bu mutasyon onların vücut yapılarını da etkilemiştir, Rex yavruları diğer tüylü dostlarına göre çok daha farklı yapıdadır. Rex’in kürkünde koruma amaçlı tüyler hiç yoktur, kısa tüy ağı Cornish’in üzerinde vücuduna yapışık gergin, dalgalı formda bir kürk oluşturur. Bu dalgalar baş bölgesinden başlayıp, sırtı ve kalça kısmından devam edip kuyruk ucuna kadar uzanır.

Cornish Rex Kedi Irkının Tarihçesi

Cornish türü ilk olarak 21 Temmuz 1950’de İngiltere’de bir çiftlikte Serena adlı bir kedinin 5 yavru dünyaya getirmesiyle keşfedildi. Bu yavrulardan bir tanesi diğerlerine göre oldukça farklıydı, annesi gibi yuvarlak hatlı bir vücudu yoktu, kısa tüylüydü, ince uzun bir kuyruğu ve oldukça büyük kulakları vardı, kafa yapısı yabancı türlere benziyordu.

Kedilerin sahibi Nina Ennismore bu mutant yavruyu ilginç buldu ve bir kaç genetik uzmanı ile iletişime geçti. Bu uzmanlar kedinin tüylerinin Rex tavşanlarına benzediğini kabul ettiler. Bir uzmanın tavsiyesi üzerine Ennismore bu yavruyu annesiyle çiftleştirdi ve ortata bir düz kürklü, iki tane de dalgalı tüylü yavru çıktı. 1957 ylında iki adet Cornish Rex Amerika’ya kedi sevdalısı Fran Blancheri tarafından getirildi. Bir tanesi gelişinin üzerinden çok geçmeden öldü fakat diğer Rex hayatta kaldı. Bu Rex, Nina Ennismore’un ilk yavrularından biri ile çiftleşmişti ve hamileydi. Doğumdan sonra oluşan aile Amerika’daki Cornish Rex türü için başlangıç oldu.

Bu tür gen havuzu ufak olduğundan pek çok farklı türler çiftleştirilmiştir. Bu sadece genetik zenginliğe yarar sağlamamış, türün pek çok farklı desen ve renkte karşımıza çıkmasını sağlamıştır. CFA türü 1964’de kabul etmiştir ve şu an Kuzey Amerika’daki bütün kayıt büroları Cornish’I ırk olarak kabul etmektedir.