Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Chartreux Kedi Irkının Karakteri

Avcılık yetenekleriyle bilinen Chartreux türü uzun zaman once manastır rahipleri tarafından manastırdaki haşereleri temizlemeleri için beslenirdi, bugünse bu tür popülerliğini çok iyi birer yoldaş olmalarına borçlular. Oldukça sevimli, sadık ve sessiz olan bu tür varlığını o kadar belli etmez ki, orada olduğunu farketmeyip yanlışlıkla onun olduğu yere oturmanız içten bile değildir.

Sessiz ve sakin olmalarının yanı sıra Chartreux türü yeri geldiğinde oldukça oyuncu hatta biraz şapşaldır ve bu tavırlarını yaşlılık dönemlerinde bile sürdürürler. Oldukça gelişmiş bir eğlence anlayışları vardır, aile üyeleriyle yakalama oyunları ya da ufak boğuşmaları severler. Oldukça akıllı olan bu tür adlarını çok kısa zamanda öğrenirler ve çağırıldıklarında gelirler, pek tabi o an bunu yapmak isterlerse.

Chartreux Kedi Irkının Özellikleri

Her ne kadar şişman gövde ve ince bacaklarından dolayı “Kürdan saplanmış patates” şeklinde betimlenselerde, bu tür vücut yapısına göre oldukça çeviktir. Vücut yapısı diğer ev kedileri gibi kibirli ya da klasik değilde kaba ve iri olduğundan türün eski zamanlardan kalma olduğu düşünülür.

Bu tür genelde sağlıklı ve zor şartlara dayanıklı bir türdür fakat bazı soyların görülen resesif bir gen yüzünden dizkapağı çıkması durumu gözlenir. Bu durum tamamen genetik bir sonuçtur fakat bu gene sahip olma durumunun tam sebebi henüz bilinmemektedir.

Chartreux Kedi Irkının Tarihçesi

Rivayete göre Chartreux (Şartru olarak okunur) türü Paris’in hemen dışındaki Fransız Alplerinde bulunan Le Grand Chartreux manastırında geliştirilmiştir. Bu manastırın rahipleri türü içki ve silah yapımından arta kalan boş zamanlarında yetiştirmiş ve geliştirmişlerdir.

Manastıra kedilerin gelişi 13 yüzyıl sonuna rast gelir. Haçlı seferleri sonrasında evinden olan ve manastır hayatı yaşamak isteyen şövalyelerin, savaşlar sonrasında ellerine geçen kazançlarının içinde Afrika’dan getirdikleri kedilerde vardır. Rahipler bu kedileri meditasyonlarının bölünmemesi açısından olabildiğince sessiz yetiştirmek istediler ve başardılar. Her ne kadar bugünlerde bu hikayenin doğruluğu konusunda manastır bir yorum yapmasa da, bu türün severleri bu hikayeyi benimsemiş ve sevmişlerdir. Fakat gerçek şu ki şu an bile kimse bu türün tam olarak nereden geldiğini bilmemektedir, fakat tür uzun zamandır aramızda. Türün kanıtlabilir geçmişi 16 yüzyıla dayanır. Comte de Buffon’un 1700’lerde yazdığı “The Historie Naturelle” Avrupa’da sık görülen 4 kedi türünden bahseder “Tekir, Angora, Spanish ve Chartreux”. Türün modern tarihi ise 1920’lerde iki kız kardeşin mavi kedi türünden bir koloniyi keşfetmesiyle başlar. Bir hastanenin çeviresinde dolaşan bu kolonideki kedilerin tanımı Chartreux’ya benzemektir. Kardeşler bu kedileri alıp üretime başlarlar ve 1931’de Fransa’da ilk kez Chartreux’u görücüye çıkartırlar.