Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Burmese Kedi Irkının Karakteri

Üreticileri ve türün sevenleri Burmese ırkını oyuncu, eğlenceli, çok akıllı ve etkileşimi yüksek bir kedi olarak betimlerler. Siamese kedileri kadar aktif ve oyun severdirler. Burmese kedileri sadık ve insan canlısı bir kedi türüdür. Üreticiler erkek ve dişiler arasında davranış farklılıkları olduğunu belirtirler. Dişiler oldukça meraklı, aktif ve ailelerine duygusal olarak bağlıdırlar. Erkekler de insanları sevmesine rağmen bunu daha uysal bir şekilde yaparlar. Bir iş yaptığınız sırada tembel tembel gelip o işin ortasına otururlar. Hayatı olduğu gibi yaşarlar ve en önemli dertleri ciddi damak tadları ve o damak tadına uygun yemeği ne zaman vereceğinizdir. Burmese türünün sesinde türe özel bir hırlama vardır, sanki sesi çok konuşmuşta boğazı acıyormuş gibi çıkar. Bu tür Siamese dostları kadar konuşkan değildir fakat söyleyecek bir şeyleri olduğunda siz durumu anlayıp gerekeni yapana kadar size durumu anlatmaya çalışmaktan vazgeçmezler.

Burmese Kedi Irkının Özellikleri

Burmese’in vücut yapısı yıllar içinde değişmiştir. 1953 standartlarında tür orta boy, narin ve uzun vücutlu olarak geçer. 1957 yılında ise tür Evcil Kısatüy ve Slamese arasında bir yere konulmuştur. 1959 yılında “hallice ufak” açıklaması standarda eklenmiştir, sonradan “hallice” tabiri de düşmüştür. O zamandan beri türün tanımı değişmemiştir.20 yılı aşkın bir süredir üreticiler arasında Burmese’in yapısı hakkında fikir ayrılıkları vardır. Bir grup Avrupa Burmese’i olarak adlandırılan uzun, dar ağızlı ve daha az belirgin burun kıvrımları olan, dar kafa yapısına sahip türden yana iken, diğer grup kısa, geniş ağızlı, belirgin burun hatlarına sahip, geniş yüzlü olan türü tercih eder. CFA yakın zamanda Avrupa Burmese türünüde kabul ettiğinde bu iki tür de kendi kategorilerinde kabul edilmiş cinsler olarak geçerler.

Bu iki yapı arasındaki farklardan en önemlilerinden biri de Avrupa Burmese’i farklı renklerde karşımıza çıkabilir. Bu türün Avrupa Siamese’i ile karışmasından dolayı tür kırmızı renk genlerine sahip olmuştur, bunun yanında krem rengine sahip olması dolayısıyla tür 6 farklı renk üretebilir.

Burmese Kedi Irkının Tarihçesi

Modern Burmese’in hikayesi 1930 yılında Wong Mau adında dişi bir kediyle başlar. Bu kahverengi kedi Amerika’ya Burma’dan getirilmiştir. Bir rivayete göre kedi bir denizci tarafından getirilip Dr. Joseph Thompson’a verilmiştir, diğer rivayete göre ise Thompson kediyi kendi Amerika’ya getirmiştir. Thompson bir süre Tibet’te Budist rahibi olarak yaşamış ve o dönemde kısa tüylü kedilere hayranlık duymaya başlamıştır. Amerika’ya döndüğünde Wong Mau gibi bir kedi üretmek üzere çalışmalara başlayan Thompson elinde Wong Mau ya benzeyen bir erkek olmadığından ve o dönemde Siamese üretimi de yaptığından Wong Mau’yu , Tai Mau aldı bir Siamese ile çiftleştirir ve bu çiftleşmeden 3 farklı renkte yavrular doğar, bej, kahverengi ve noktalı.

CFA 1936 yılında Burmese’i bir tür olarak kabul etmiştir. Yetiştiriceler gen havuzunu genişletmek amacıyla Burma’dan kediler getirirler fakat Siamese ile çapraz üreme 1930 ve 40’lı yıllarda da devam eder.

Burmese/Siamese kırması kedilerin safkan Burmese olarak satılması karışıklığa sebep olmuştur. Bazı üreticilerin protestoları ve itirazları üzerine CFA 1947’de Burmese’I bir ırk olarak tanımaktan vazgeçmiştir. Diğer topluluklar ise ırkı tanımaya devam etmiştir. CFA’in bu tavrına rağmen ırkın sevenleri ve üreticiler ırk üzerinde çalışmaya devam etmişler ve 1957 yılında ısrarlar ve uğraşlar sonucunda CFA ırkı tekrar tanımıştır. Fakat bu kabullerinde sadece desensiz ve lekesiz, tek renk kürke sahip olanları cins olarak adlandırmıştır.