Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

British Shorthair Kedi Irkının Karakteri

Buzdolabınızı talan edecek, avizelerinizin üzerinde sallanacak bir kedi arıyorsanız eğer, İngiliz Kısatüy size göre değil. Bu tür oldukça sakin, dengeli ve sahibinden beklentileri yüksek olmayan hayvanlardır. Utangaçlıklarını üstlerinden attıkları zaman aşırı sadık yoldaşlar olurlar ve bu sadık tavırlarını aileden sadece bir kişiye değil, bütün aileye gösterirler, ailenin tamamıyla güçlü bir bağ kurarlar. Türün yetiştiriceleri bu türü ; dikkat çekmekten hoşlanmayan, sevimli ve sevgisini gösteren fakat bunu yapışkan bir şekilde yapmayan bir tür olarak betimlerler. Genel olarak bağımsız bir tavırları vardır ve eğer kendi başlarına bırakılırlarsa bu duruma kolayca adapte olurlar.

British Shorthair Kedi Irkının Özellikleri

Amerikan Kısatüy gibi, İngiliz Kısatüy ırkı da sağlıklı ve dayanıklı bir ırk olarak bilinirler. Tür ufak ve güçlü yapısıyla adeta kibirli olmak için tasarlanmıştır. Özellikle kafa şekli onu diğer Kısatüy türlerinden ayırır. Sık, kısa, esnek ve dayanaklı tüyleri İngiliz Kısatüy’ün ayırt edici diğer özelliklerindendir. Tüylerine dokuduğunuz zaman sanki sıcak ve gergin bir kadifeye dokunmuş gibi hissedersiniz. Tüyleri çift katmanlı ya da yün gibi değildir, bu sayede bakımı da daha kolay olur fakat düzenli taranaması çok önemlidir. En çok mavi renk tüyle karşımıza çıkmalarına rağmen farklı tüy renkleri ve desenleriyle de karşımıza çıkarlar.

British Shorthair Kedi Irkının Tarihçesi

İngiliz Kısatüy Büyük Britanya bölgesinin yerel bir türüdür tıpkı Amerikan Kısatüy’ün Amerika yerel türü olması gibi, sonrada bu tür başka yerlere taşınmıştır. Bu türün atası büyük ihtimalle Büyük Britanya’nın en eski doğal kedi türlerinden biridir ve kuzeni Yeni Dünya’ya gitmeden yüzyıllar once Büyük Britanya’da geziniyordu. Avrupa Kısatüy olarak adlandırılan bu tür o dönemin sıradan sokak kedilerinden biriydi. Bu tür Britanya’ya neredeyse 2000 yıl once Romalılar tarafından getirilmişti.

Uzun sure sokak kedisi olarak Britanya’da dolaşan bu tür 1800’lü yılların sonunda kedi sevdalısı Harrison Weir tarafından Britanya Kısatüy olarak adlandırıldı ve tür olarak kabul edildi. Onun uğraşları sayesinde tür Crystal Palace’da yapılan İngiltere’nin ilk kedi şovunda yer aldı ve İngiliz kedi severler arasında ünlenmeye başladı. Fakat bu durum uzun sürmedi ve tür üzerindeki ilgiyi uzun tüylü egzotik türlere kaptırdı, sonrasında İkinci Dünya savaşı sırasında tür yok olma noktasına geldi. Fakat savaş sonrasında türün sevdalıları türün gen havuzunu korumak adına türü başka türlerle birleştirip türü korumayı başardılar.