Karakteristik Özellikleri
Aktiflik:
Oyunculuk:
İlgiye İhtiyaç
Uysallık:
Zeka:
Özgür Ruh:
Sağlık ve Dayanıklılık
Cana Yakınlık:
Çoçuklarla Anlaşabilmesi
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi
Tüy Bakımı

Abyssinian Kedi Irkının Karakteri

Abyssinianlar evin içerisinde dekoratif bir kedi isteyen birisi ya da her an kedisini sevip okşamak isteyen birisi için uygun bir kedi değildir, tüylerine sevmenize izin vermeyebilirler ama yine de onların soğuk kediler olduğunu söyleyemeyiz. Onlar zeki,cesur ve enerjik kedilerdir, her daim kendilerine oynuyabilecek birşeyler bulabilirler bunu yaparken sizi oyunun içine katmak onları en çok eğlendiren durumdur. Bu durum genelde yemek saatinda daha fazla olur, eğer ki ufak tüylü arkadaşınız ayaklarınızı etrafında dolanıyorsa bilin ki karnı acıkmış :)

Abyssinianların gönlünde taht kurabilmeniz için sizinde en az onlar kadar maskutluk yapmanız gerekmektedir, onların kedi krallığının başlıca kuralı budur. Omzunuza tırmanmak ve uçan her nesneye zıplamadan önce kucağınızda oturmak hobileri arasındadır. Atletik yapıları dolayısıyla hiç bir yer onlarım çevik pençelerini güvende tutamaz.

Abyssinian Kedi Irkının Özellikleri

Abyssinian birkaç genetik dezavantaja sahiptir , dış eti iltihaplanması ve diş çürümesi en önemli sorunudur.Eğer düzenli diş bakımı yapılır ve düzenli olarak profesyonel diş kontrolü sağlanırsa bu sorunları üstesinden gelebilir.Abyssinian ve Somali kedileri amiloidoz hastalığına yatkındırlar bu onların genetik miraslarıdır.

Kafa yapısı hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burnu ise sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukurdur. Kulaklarının ise güzel bir kesim vardır , uçları sivri ve diktir.

Gözlerinin altında duram kalemle çekilmiş gibi çizgiler onun en önemli karakter özelliklerindendir.Vücut yapısı kaslıdır.

Kemik yapısı bacaklarda ön bacak arka bacağa göre daha uzundur.Ayakları küçük ve ovaldir. Abyssinian kuyruk yapısı ise kalın ve uzundur.Göz rengi altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise Abyssinian üzerindeki en koyu renkten her zaman bir ton daha koyu olmaktadır.

Ölü tüyleri almak için yapılan muntazam fırçalama ve ara sıra uygulanan tırnak kesimi bu kedinin bakımı için yeterlidir.

Abyssinian Kedi Irkının Tarihçesi

Kimse tam anlamıyla bu teoriyi kanıtlayamsa da Abyssinian ırkının bundan 4000 yıl önce Antik Mısır'da ortaya çıktığına dair teoriler vardır. Tapınak ve saraylardaki kedi yontmaları direk Abyssinian kedisine benzemektedir.

Abyssinian ismi Zula adında bir kedinin Abyssinia'dan (Etiyopya) ingiltere'ya savaş sırasında 1868'lerde getirilmesiyle ortaya çıkmıştır.Dr. Staples'ın 1987 yılındaki kitabına göre bı kedi ırkının aslında Etiyopya'nın yerel ırkı olmadığına dair şüphelerden ve ırkın çıkış yerinin Güney Asya ve Hint Okyanusa kıyıları olduğunu belirtmiştir.Abyssinian Afrika vahşi kedisine (Felis libyca) genlerini almıştır.

Irk bilimcilerine göre şu an için geçerli Abyssinian ve Zula ırkıyla alakalı kanıt bulunamamıştır ve bu ırkın ingilterede tekrar ikinci dünya savaşı sırasında yaratıldığını savunmaktadırlar.

Karga 2013-08-21 21:26:48

sen ne çirkinsin :D

 
Karga 2013-08-21 16:24:33

sadasdasdasdasdasdasdas

 
Karga 2013-08-21 16:24:44

cevap